30. juunist saab taotleda loomataudide ennetamiseks pakutavaid toetusi

Regionaal- ja Põllumajandusministeerium on välja töötanud kaks uut investeeringutoetust, mille abil soovitakse suurendada põllumajandusettevõtete bioohutust ja ennetada eriti ohtlike loomataudide, nagu suu- ja sõrataudi, levikut Eestis. Mõlema toetuse taotlusvoor avaneb 30. juunist.

Erakorraline investeeringutoetus põllumajandustootjatele suu- ja sõrataudi ennetamiseks on mõeldud veise-, lamba- ja kitsekasvatajatele, kes ajavahemikul 6. märtsist 2025 kuni taotluse esitamiseni on alustanud või juba ka lõpetanud bioohutuse suurendamise tegevustega. Toetustaotlusi võetakse vastu 14. juulini.

Toetust saavad taotleda füüsilisest isikust ettevõtjad ja juriidilised isikud, kes pidasid 6. märtsist kuni taotluse esitamisele vahetult eelnenud kalendrikuu viimase kuupäevani vähemalt ühel päeval ühele loomühikule vastaval hulgal veiseid, lambaid või kitsi. Toetatakse põllumajandusloomade registris registreeritud loomapidamisettevõttes põllumajandusloomade pidamiseks ettenähtud või loomapidamisettevõtet ümbritseva aia ostmist ja vajaduse korral paigaldamist, konteineri või soojaku ehitamist ehitusseadustikus sätestatud tingimustel ja korras ning masina, seadme või muu asja ostmist. 

Toetuse maksimaalne suurus sõltub taotleja loomapidamisettevõtete arvust: 

  • taotlejal on üks loomapidamisettevõte – maksimaalne toetuse suurus on 50 000 eurot taotleja kohta;
  • taotlejal on kaks loomapidamisettevõtet – maksimaalne toetuse suurus on 100 000 eurot taotleja kohta;
  • taotlejal on kolm või enam loomapidamisettevõtet – maksimaalne toetuse suurus on 150 000 eurot taotleja kohta.  

Toetuse eelarve on 1,5 miljonit eurot. Juhul, kui kõigi nõuetekohaste taotluste rahastamise summa ületab toetuseks ettenähtud eelarvet, vähendab PRIA toetuse suurust proportsionaalselt, järgides taotlejate võrdse kohtlemise põhimõtet. 


Eriti ohtliku loomataudi ennetamise investeeringutoetust antakse  ettevõtjale, kes pidas taotluse esitamisele vahetult eelnenud kuu viimase päeva seisuga vähemalt ühele loomühikule vastaval hulgal põllumajandusloomi või vähemalt üht mesilasperet. Toetatakse põllumajandusloomade registris registreeritud loomapidamisettevõttes hoone või rajatise ehitamist ning masina, seadme või muu asja ostmist. Toetatav tegevus ei tohi enne taotluse esitamist olla füüsiliselt lõpetatud või täielikult ellu viidud. 

Toetuse maksimaalne suurus on 400 000 eurot ühe toetuse taotleja kohta kogu strateegiakava perioodi (2023–2027) jooksul. Toetuse kogueelarve on 3 miljonit eurot. Toetustaotlusi võetakse vastu kuni eelarvevahendite ammendumiseni.


Mõlema toetuse puhul loetakse ühte kontserni kuuluvad ettevõtjad toetuse maksimaalse suuruse arvestamisel üheks toetuse taotlejaks.

Toetuseid antakse: 

- kuni 80% abikõlblikest kuludest, kui taotleja omatoodetud põllumajanduslike toodete müügitulu oli taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaastal kuni 250 000 eurot või puudus; 

- kuni 60% abikõlblikest kuludest, kui omatoodetud põllumajanduslike toodete müügitulu oli taotluse esitamisele vahetult eelnenud majandusaastal üle 250 000 euro. 

Mõlema toetuse minimaalne määr on 15% abikõlblikest kuludest.