Veebiseminar pindala- ja maaelu arengu loomatoetuste taotlemisest on nüüd järelvaadatav

PRIA võtab kuni 16. juunini vastu pindala- ja maaelu arengu loomapõhiste toetuste taotlusi. 19. mail toimunud veebiseminaril tutvustasid PRIA spetsialistid, kuidas tänavu toetuste taotlemine e-PRIAs käib ja milliseid muudatusi tuleb silmas pidada.

Veebiseminar on järelvaadatav PRIA Youtube’i kanalil.

Seminari jooksul sai esitada PRIA spetsialistidele ka jooksvaid küsimusi taotluse täitmise ning e-teenuse loogikate kohta. Ülevaate erinevatest korduma kippuvatest küsimusest leiab PRIA kodulehelt, seminaril esitatud küsimused olid järgmised:

 

Kas eesvoolu kaitsevööndis võib loomi karjatada?

Vastus: Toetuste puhul kehtiv Tingimuslikkuse nõue „Veekaitse – puhverribad (HPK 4)“ ütleb, et vooluveekogu ääres asuval puhverribal on keelatud väetise ja taimekaitsevahendi kasutamine. Karjatamisel mahajäänud sõnnikut ei loeta siin väetiseks. Tingimuslikkuse kohustusliku majandamisnõude 1.11 kohaselt on karjatamine muu veekogu kui mere veekaitsevööndis keelatud 1. novembrist kuni 30. aprillini st kuni 1. novembrini on selle nõude kohaselt karjatamine lubatud. Küll aga tuleb põllumehel jälgida lisaks toetustega seotud nõuetele siseriiklikult kehtestatud õigusaktides toodud nõudeid (nt veeseadus), mille rikkumine võib kaasa tuua ettekirjutuse või sunniraha määramise.

Eesvoolu kaitsevöönd ja sellega seotud piirangud  on kirjeldatud määruses Eesvoolu kaitsevööndi ulatus ja kaitsevööndis tegutsemise kord ja maaparandusseaduses. Seal on näiteks kitsendusi eesvoolu kaitsevööndisse istanduse või ehitise rajamisel, maa harimise kohta on öeldud, et ei tohi harida lähemale kui 1 m eesvoolu pervest, kuid karjatamise osas piiranguid ei ole. Siinjuures tuleb aga arvestada sellega, et kui eesvoolu kaitsevöönd kattub veekaitsevööndiga, siis tuleb kinni pidada veeseaduses § 169 ja § 170 kehtestatud tingimustest veekaitsevööndis karjatamise osas.

 

Mille järgi on põllu juures antud lisainfo „Lubatud üksikute puude arv“. Videos nähtud põllu juures oli see 204 tk.

Vastus: Põld on toetusõiguslik, kui üksikute puude/põõsaste tihedus ühe hektari kohta ei ületa 50 puud. Lubatud üksikute puude ja põõsaste arvutuskäik: lubatud puude arv = 50 x põllu pindala hektarites.

 

Mida teha, kui harisin põllu kevadel suuremaks? PRIA uuendab kaarte alles suvel.

Vastus: Kui põld on haritud suuremaks, siis esitage avaldus põllumassiivi piiri muutmiseks. Selleks kasutage e-PRIA teenust „Põllumassiivi muudatused“ ning joonistage põld tegelikule kasutusele vastavaks.

 

Kas ökoalana võib märkida haljaskesa, mis asub püsirohumaal?

Vastus: Ökoala kesa saab asuda ainult põllumaal.

 

Kas e-põlluraamatusse saab tegevusi märkida ühe põllu kaupa?

Vastus: Tegevusi saab sisestada nii ühele kui mitmele põllule korraga. Juhendi leiab siit (peatükk 6.4).

 

Keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (KSM) taotlejad saavad kasutada ainult PRIA e-põlluraamatuga liidestatud eratarkvara. Kui tihti ja millal peab eratarkvara põlluraamatust tehtud töid PRIA põlluraamatusse ülekandma?

Vastus: Praegu seda reguleeritud ei ole. Soovitame tegevused üle kanda iga kord, kui põlluraamatut täidate.

 

Mul on küsimus põldude kohta. Kui põllu servas asub veekaitseala, kus on keelatud igasugune tegevus, siis kuidas sellise põlluga käituda? Kas teha sinna eraldi põld või mida oleks mõistlik sellega ette võtta?

Vastus: Kui veekaitsevööndis on toetusõiguslik põllumajandusmaa, siis võib sellest eraldi põllu teha.

 

Kui taotlusel on niidule märgitud hooldamistingimus, kuhu tuleb märkida linnuke, kas siis lasub põllul automaatselt niitmiskohustus?

Vastus: Pärandniitu tuleb hooldada vastavalt taotlusel valitud hooldamisvõttega. Täpsemalt saab pärandniitudega seotud hooldamistingimuste kohta küsida Keskkonnaameti Maahoolduse büroo vastava piirkonna ametnikult.

 

Kõigi pindala- ja maaelu arengu loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt toimub 15.05–16.06.2025. Pärast 16. juunit taotlust esitada ei saa.

Taotlust saab esitada vaid elektrooniliselt e-PRIA kaudu. Käesoleva aasta taotluse esitamist saate alustada e-PRIA esilehel menüüst „Taotlemine“ valides „Esita toetustaotlus“ ja rippmenüüst meede „Pindala- ja loomapõhiste toetuste taotlus“, seejärel vajutage nupule „Alusta esitamist“.

e-PRIA juhendid on leitavad portaalis iga vastava teenuse juures ning PRIA kodulehel.

Nõuandeteenuse kasutamisest huvitatutel soovitame esmalt tutvuda artikliga „Nõuandeteenus – mida tähele panna?