- Lisatud: 02.09.2024
- Viimati muudetud: 02.09.2024
- Prindi
PRIA elektroonilisel põlluraamatul täitus 1000 kasutajat
2. septembri seisuga on e-PRIA põldude haldamise teenuses põlluraamatusse kandeid teinud 1010 klienti, sisestatud on ligi 50 000 tegevust ühtekokku enam kui 15 700 põllul ja pärandniidu alal.
Alates aprillist kättesaadavaks muutunud elektroonilise põlluraamatu funktsionaalsus on klientide poolt hästi vastu võetud. Evely Veetsmann, PRIA otsetoetuste osakonna juhtivspetsialist, toob välja, et tagasiside on olnud toetav: „Kliendid on öelnud, et tööde sisestamine ja planeerimine on kergesti kasutatav ning põllumajandustootjal on kindlus, et põlluraamatu pidamise korras loetletud vajalikud tegevused on võimalik PRIA e-põlluraamatusse sisse kanda.“
Esimese tuhande kasutaja seas on nii aktiivseid kliente, kes sisestavad oma tegevusi järjepidevalt, kui ka neid, kes on käinud funktsionaalsust uudistamas, kuid hiljem rohkem töid sisse kandnud pole. „Aktiivsete tootjate hulk on kasutajate seas siiski suurem ning nende tagasiside põhjal oleme põlluraamatu funktsioone järjest ka täiendanud ja täiendame ka edaspidi,“ lisab Veetsmann.
Kohustusliku e-põlluraamatu nõue
Oluline on ka meelde tuletada, et alates 15. juulist tuli keskkonnasõbraliku majandamise toetuse (KSM) taotlejatel hakata oma põlluraamatut täitma elektroonselt. Selleks on klientidel võimalik valida nii PRIA pakutava tasuta teenuse kui ka eratarkvarade vahel. „Toetuse taotlejaid on peaaegu 2200 ning oma kasutusstatistika põhjal näeme, et ligi 500 neist on praegu valinud PRIA pakutava võimaluse põlluraamatu pidamiseks,“ ütleb Veetsmann. Ta lisab, et PRIA teenusele ületulemise kohustust jätkuvalt pole, oluline on vaid, et KSMi taotleja mõnd elektroonilise põlluraamatu pidamise keskkonda kasutaks ja täidaks.
Nõude täitmist hakatakse kontrollima septembri teisest poolest. Elektroonilisse põlluraamatusse peavad olema sisse kantud põllumajandusliku majapidamise kõikidel põldudel tehtud tööd alates 15. juulist, tagasiulatuvalt elektroonse põlluraamatu täitmise kohustust ei ole. Kui aga taotleja satub eraldi kontrollivalimisse, kus on vaja esitada põlluraamat, siis peab tal olema võimalik näidata kõiki tegevusi, ka 15. juulist varasemaid.
Lisafunktsionaalsused ja arendused
Veetsmann ütleb, et esimese poole aastaga on koos kasutajate hulgaga kasvanud ka pakutav funktsionaalsus: „Hiljuti on põlluraamatusse lisandunud näiteks andmete eksportimine PDFi ja Exceli tabeli kujule, seire alla lisandus valik „Muud sündmused“, mis võimaldab kirja panna erinevat infot, näiteks kirjeldada ilmastikust tekkinud kahju. Õige pea saab välja arendatud võimalus lisada samade parameetritega töid mitmele põllule korraga, et sisestamisel aega säästa.“
Samuti arendatakse edasi erinevad kalkulaatoreid, mis saavad põlluharijale anda näiteks lupjamis- ja väetussoovitusi. „Selliste arenduste osas teeme koostööd muuhulgas Maaelu Teadmuskeskusega, kelle laboris tehtud mullaproovide info baasil need väärtuslikud teenused tulevikus tööle hakkavad,“ selgitab Veetsmann.
Põldude haldamise teenuse ja e-põlluraamatu kohta leiab rohkem infot PRIA kodulehelt ja Maablogist. Teenuste kasutamise abiinfo on kättesaadav e-PRIAs samm-sammult toiminguid tehes ning teenuse kasutusjuhendi leiab ka PRIA kodulehelt. Põldude haldamise teenuse ja e-põlluraamatu osas saab abi küsida ja tagasisidet anda, helistades PRIA põldude registri infotelefonil 737 7660 või kirjutades maa [at] pria [dot] ee (maa[at]pria[dot]ee).
Viimased uudised
Kõik uudised13.09.2024 | Partnerite uudised
Algab metsloomade sügisene marutaudivastane vaktsineerimine
11.09.2024 | PRIA uudised | Meie inimesed
PRIAle omistati taaskord kaugtöö tegija märgis
11.09.2024 | PRIA uudised | Ettevõtluse arendamine | Maaelu arendamine