Põldude haldamise teenus

Põldude haldamise teenus

e-PRIA põldude haldamise teenuse abil saab klient pidada arvestust ja esitada andmeid oma põldude ja pärandniidu alade kohta. Sisestatud andmed on vajalikud pindalapõhiste toetuste taotlemisel ning menetlemisel. Lisaks on alates 1. aprillist 2024. a võimalik pidada teenuses elektroonset põlluraamatut.

Teenuse leiate e-PRIAst, valides menüüpunkti „Pindalateenused“ alajaotuse „Põldude haldamine“.

Põldude haldamise teenuses saab teha järgnevaid tegevusi:

  • hallata põldude ja pärandniidu alade andmeid;
  • joonistada kaardile põlde ja pärandniidu alasid;
  • valmistada põlde ja pärandniidu alasid ette pindalatoetuste taotlemiseks;
  • pidada elektroonset põlluraamatut.

Kui kasutate teenust esmakordselt, on teil eelnevalt vaja registreeruda PRIA kliendiks. Kliendiks registreerumise ja kliendiandmete muutmise kohta leiate infot siit.

Esindusõigusi ja volitusi e-PRIA teenuste kasutamiseks saab anda jaotusest „Esindusõigused ja volitused“. Kui taotlejal ei ole võimalik e-PRIAs digitaalselt volitusi anda, siis saab esindajat määrata ka vastava volituskirjaga. Täiendavat infot saate lugeda PRIA kodulehelt.

Elektroonne põlluraamat (e-põlluraamat)

e-PRIA põldude haldamise teenuses saab põlluharija pidada tasuta ka elektroonset põlluraamatut. Veeseaduse alusel on põlluraamatu pidamine igale põllumajandusliku tegevusega tegelevale isikule kohustuslik, kuid selle pidamise vorm ja viis on isiku enda valida.

Põldude haldamise teenuses on 1. aprilliks 2024. a välja arendatud esmased põlluraamatu pidamiseks vajalikud funktsionaalsused. 

  • Teenuses saab lisada põlde ja pärandniidu alasid ning hallata nende geomeetriat ja tärkandmeid.
  • Teenuses saab sisestada põldudel ja pärandniidu aladel tehtud tegevuste andmeid (tegevuse aeg, pindala, kasutatud materjalid, toitained, saagikused jms).
  • Teenuses saab ette planeerida tegevusi ja uue hooaja põlde.
  • Teenuses saab kasutada kõiki PRIA kaardirakenduse tööriistu: erinevad kaardikihid, geomeetria kontrollid veekaitsevööndite, põllumassiivide või teiste põldude suhtes jms.
  • Põlluraamatu põlde saab kasutada pindalatoetuste taotlemise sisendina.
  • Põlluraamatu põlde saab kanda üle teise kliendi nimekirja.
  • Põlluraamatu pidamist saab alustada vastavalt eelmise aasta taotlusele kantud põldude seisule. Käesoleval aastal on teenuses vaikimisi kliendile välja kuvatud 2023. aasta pindalataotluse põllud ning klient peab andmed üle vaatama ning ajakohastama 2024. aasta põldudele vastavaks. See tähendab, et suur töö elektroonilise põlluraamatu pidamise sisseseadmiseks on juba eelnevalt kliendi jaoks ära tehtud.
  • Teenuses saab põldude ja pärandniidu alade andmete faile nii eksportida kui ka importida.

PRIA plaanib keerulisemaid lisafunktsionaalsusi arendada järk-järgult järgnevate aastate jooksul vastavalt sellele, mille järele on suurim nõudlus. Loe lähemalt siit.

E-põlluraamatu kasutusjuhend

Põldude haldamise teenus ja põlluraamatu pidamise võimalus asuvad e-PRIAs. Kõigepealt tuleb valida autentimise võimalus.

Kasutaja autentimiseks on kolm võimalust:

  • Siseneda ID-kaardiga
  • Siseneda Mobiil-IDga
  • Siseneda läbi TARA-teenuse (Smart-ID)

Kui kasutate teenust esmakordselt, on teil eelnevalt vaja registreeruda PRIA kliendiks. Kliendiks registreerumise ja kliendiandmete muutmise kohta leiate infot siit.

Esindusõigusi ja volitusi e-PRIA teenuste kasutamiseks saab anda jaotusest „Esindusõigused ja volitused“. Kui taotlejal ei ole võimalik e-PRIAs digitaalselt volitusi anda, siis saab esindajat määrata ka vastava volituskirjaga. Täiendavat infot saate lugeda PRIA kodulehelt.

Kui olete e-PRIAsse sisse logitud, siis valige peamenüüst „Pindalateenused“ → „Põldude haldamine“. 

Põldude haldamise teenuses saate hallata enda põldude ja pärandniidu alade andmeid, joonistada kaardile põlde ja pärandniidu alasid ning valmistada neid ette pindalatoetuste taotlemiseks. Lisaks on teenuses võimalik pidada elektroonilist põlluraamatut.

Juhul kui olete varem e-PRIA teenuseid kasutanud ja põldude andmeid sisestanud, kuvatakse teile Teie haritavate põldude nimekiri.

Teenuse kasutamisel on oluline tähele panna, millise hooaja kohta andmeid sisestate või muudate. Vaikimisi kuvatakse teile käesoleva aasta hooaeg ning selle alla kuuluvad põllud ja pärandniidu alad (edaspidi põllud). Hooaega saab muuta üleval vasakul nurgas asuvast rippmenüüst. Põllu andmed ei ole hooajati omavahel seotud, st andmete muutmine ühes hooajas ei mõjuta andmeid teises hooajas. Eelneva aasta andmeid ei ole võimalik muuta pärast sellele järgneva aasta 9. veebruari.

Lisaks on võimalik iga aasta 1. juulist hallata järgmise aasta hooaja põlde ja tehtavaid töid. Käesoleval aastal tehtud tööd, mis puudutavad järgmise aasta saaki, peavad olema sisestatud järgmise aasta hooaega. Näiteks tuleks sisestada järgmise aasta hooaega sügisene talivilja külvamine.

Täpsemalt saate lugeda põldude haldamise teenuse kasutusjuhendi 3. peatükist.

Uue põllu saate lisada nupust „Joonista põld“. Samuti on võimalik põldusid importida failist, kopeerida teisest hooajast või kanda üle teisele kasutajale. Juhul kui teie põllud on juba teenuses olemas, siis saate soovi korral olemasoleva põllu andmeid muuta.

  • „Joonista põld“. Uue põllu joonistamiseks avaneb kaardirakendus, kus saab joonistada uue põllu. Täpsemad juhised leiate põldude haldamise teenuse kasutusjuhendi 8. peatükist.
  • „Impordi põld“. Importimiseks sobivad .shp, .tab või .gpx failiformaadid ning seejuures on põllu geomeetria kohustuslik. Korraga on võimalik importida ka mitut põldu.
  • „Kopeeri“. Põlde on võimalik kopeerida jooksvasse või järgnevasse aastasse. Kopeeritakse ainult põllu geomeetria ja põhiandmed. Tehtud tegevusi, saagikusi jne ei kopeerita. Täpsemad juhised leiate põldude haldamise teenuse kasutusjuhendi 3.3 peatükist.
  • „Kanna üle uuele kasutajale“. Põllu ülekandmise korral kantakse üle kogu põllu või alaga seotud andmekomplekt ehk valitud põllud kõikidest aastatest koos tehtud tegevustega ühe kasutaja põlluraamatust teise kasutaja põlluraamatusse. Korraga on võimalik üle kanda ka mitut põldu. Täpsemad juhised leiate põldude haldamise teenuse kasutusjuhendi 6. peatükist.

Enne tööde sisestamist tuleb planeerida põllu saagikus akordionis „Hooaja kultuurid ja saagikus“. Akordioni leiate, kui avate nimekirjast konkreetse põllu. Hooaja kultuuride ja saagikuse tabelisse saab lisada kõik käesoleval hooajal põllul planeeritud või kasvavad kultuurid ning prognoositavad ja tegelikud saagikused. Tabelis tuleb valida kasvatatav põllumajanduskultuur, kultuuri tüüp, saagi tüüp ning planeeritud saak. Lahter „Tegelik saak“ jäetakse esmasel saagikuse planeerimisel tühjaks ning täidetakse peale saagi koristust.

Täpsemad suunised leiate põldude haldamise teenuse kasutusjuhendi 5. peatükist.

Tööde sisestamiseks avage nimekirjast põld, mille kohta soovite tegevusi lisada. Avage akordion „Hooaja tegevused“ ning vajutage nuppu „Lisa tegevus“. Lisada on võimalik 29 erinevat tööd, nii tehtud kui ka planeeritavaid töid: niitmine, purustusniide (hekseldamine), kündmine, kultiveerimine, libistamine, randaalimine, rullimine, sügavkobestamine, vaheltharimine, vagude moodustamine, äestamine, leegitamine, vaalutamine, kivikorjamine, saagi vedu põllult, istandike hooldus, kaarutamine, kastmine ja freesimine, külvamine/istutamine, saagikoristus, väetamine, lupjamine, taimekaitsevahendi kasutamine, seire, karjatamine, maaparandushoiutööd, sõnniku aunastamine, mullaproovi võtmine.

Iga tegevuse puhul tuleb sisestada põhiandmed, milleks on töö teostamise kuupäevad, pindala, olek ja täiendavad märkused. Kümne tegevuse puhul tuleb sisestada lisaks täiendavaid andmeid, mis on tegevuseti erinevad. Lisaandmed tuleb sisestada järgnevatel tegevustel: külvamine/istutamine, saagikoristus, väetamine, lupjamine, taimekaitsevahendi kasutamine, seire, karjatamine, maaparandushoiutööd, sõnniku aunastamine, mullaproovi võtmine.

Kui soovite e-põlluraamatusse lisada tegevust, mida etteantud valikus ei ole, siis kirjutage e-posti aadressil maa [at] pria [dot] ee (maa[at]pria[dot]ee) ning pange kirja, milline töö on nimekirjast puudu. Võimalusel lisame selle tegevuse süsteemi.

Täpsema info tegevuste sisestamiseks leiate põldude haldamise teenuse kasutusjuhendi 4. peatükist.

 

Lisamaterjalid

Nimetus

Lisainfo

  • põldude registri infotelefon +372 737 7660
  • e-posti aadress maa [at] pria [dot] ee (maa[at]pria[dot]ee)