Ministeerium arutas põllumajandustootjatega kevadsuvisest liigniiskusest tingitud probleeme

Regionaal- ja Põllumajandusministeerium kohtus põllumajandustootjatega, et pidada nõu liigniiskusest põhjustatud kahjude üle.

Tänavuse kevadsuve liigsademed on kõige enam kahju tekitanud Ida-, Kagu- ja Lõuna-Eestis. Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi biomajanduse asekantsleri Madis Pärteli sõnul on kõige keerulisem seis aiandussektoril ja eelkõige maasikakasvatajatel. „Hooaeg on samas alles poole peal. Seetõttu saab liigniiskuse mõju erinevatele sektoritele kõige paremini hinnata alles sügisel, kui kõik saagid on koristatud,“ ütles Pärtel.

Vihmakahjude piirkondades on osal põldudest jäänud külvid tegemata või on liigvesi tärkavad taimed hävitanud. Pideva vihma tõttu pole võimalik teha taimekaitsetöid, mis toob kaasa taimehaiguste leviku. Seetõttu ei pruugi teraviljasaagi kvaliteet vastata toidu- ega söödavilja nõuetele. Maasikakasvatajate hinnangul läheb liigniiskuse ja taimehaiguste tõttu osa toodangust hävitamisele. Avamaaköögiviljakultuuride areng on jahedate ilmade tõttu pidurdunud. 

„Kohtumise eesmärk oli saada ülevaade olukorra tõsidusest ja kuulata sektori ettepanekuid edaspidiseks, et olla valmis võimalikeks järgmisteks sammudeks. Jälgime olukorda ja oleme sektoriga pidevas kontaktis,“ lisas asekantsler. 

Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) toetuse teenuse arendamise büroo juhataja Gerli Toom rõhutas, et kui vääramatu jõu, näiteks liigsademete või põua tõttu, ei ole võimalik toetuse nõudeid täita ning vääramatu jõu esinemine on tõendatud, siis selle eest toetust ei vähendata. Arusaadavalt pole põldudel liigniiskuse tõttu võimalik teha kõiki vajalikke tegevusi tähtaegselt. Amet võtab seda arvesse ning on võimalikult paindlik. 

 

Mida peaksid põllumehed praegu tegema? 

  • PRIA-le tasub anda teada liigniiskusest põhjustatud kahjudest esimesel võimalusel.  
  • Täpsemat teavet teavituse sisu ja selle saatmise kohta saab PRIA kodulehelt.
  • Olukorra fikseerimiseks ja hilisemaks tõendamiseks on kõige mõistlikum teha fotosid mobiilirakendusega Iva. Äpp fikseerib automaatselt foto tegemise kuupäeva ja asukoha koordinaadid.
  • Olukorra hilisemaks tõendamiseks võib teha ka videoid.
  • Probleemide või küsimuste korral tasub julgelt PRIA-ga ühendust võtta aadressil info [at] pria [dot] ee (info[at]pria[dot]ee) või telefonil 737 7679

 

Ümarlaual osalesid Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eestimaa Talupidajate Keskliit, MTÜ Eesti Noortalunikud, Maasikakasvatajate Liit, MTÜ Eesti Aiandusliit, Tartumaa Põllumeeste Liit, põllumeeste ühistu Kevili, Maaelu Edendamise Sihtasutus, PRIA, Maaelu Teadmuskeskus ning Regionaal- ja Põllumajandusministeerium. 

 

Teate edastas: Heili Sõrmus, Regionaal- ja Põllumajandusministeerium, heili [dot] sormus [at] agri [dot] ee (heili[dot]sormus[at]agri[dot]ee), 56228240