PRIA palub olla tähelepanelik küberohtude osas

Viimasel ajal on taas sagenenud küberkelmide tegevus ning sellega seoses tuletab PRIA meelde, et dokumentide allkirjastamine ei toimu kunagi kliendi nõusolekuta, samuti ei paluta kliendilt allkirjastamist või isikutuvastamist telefonikõne teel.

Kui teie nutiseadmele tuleb ootamatu Mobiil-ID või Smart-ID allkirjastamise teavitus või SMS, kus palutakse allkirjastada PRIA dokumente, suhtuge neisse äärmise ettevaatlikkusega. Tuletame oma klientidele meelde, et PRIA kasutab ametlikuks suhtluseks e-posti. Järelepärimisi ei saada PRIA kunagi SMSi teel ning järelepärimised ei vaja ka digiallkirjastamist. Kui mõni dokument vajab allkirjastamist, saab klient seda ise teha DigiDoc’i kaudu. e-PRIA kaudu saab allkirjastada vaid volitusi või erimärgistatud diislikütuse ostuõiguse taotlust. Kui mõni dokument vajab digiallkirjastamist, siis selle tegevuse algatab igal juhul taotleja kui allkirja andja alati ise.

Tasub hoida meeles, et:

  • Mobiil-ID või Smart-IDga ei tohi allkirja anda või isikusamasust tuvastada, kui te pole protsessi ise algatanud;
  • allkirjastades peab alati kontrollima, kas allkirjastamise keskkonnas näidatav ja mobiiltelefoni ekraanile kuvatav turvakood on sama;
  • allkirja andes või isikusamasust tuvastades tuleb kontrollida, et päringu saatnud asutus oleks korrektne (meie näite puhul PRIA);
  • e-kirjade puhul peab kontrollima, kas kirja saatja aadress on korrektne (PRIA puhul on kirja aadressi lõpu osa @pria.ee) ja kas kirjas asuvad lingid on korrektsed (hiirekursoriga üle lingi libistades kuvab õige veebiaadressi). Kui teil tekib kahtlus kirja õigsuses, võtke ühendust kirja väidetava saatjaga ning paluge lisateavet.

Näiteks saadab PRIA klientidele fotoülesandeid, sellekohane kiri saabub kindlasti e-postiga. Kirjas on link äpi allalaadimiseks rakenduste poest ning fotoülesande kood. Fotoülesande link koosneb kindlast PRIA domeenist ning numbritest ja tähtedest moodustatud 8-kohalisest koodist, näiteks: https://amf.pria.ee/grupp/a1b23cd4 või https://amf.pria.ee/grupp/d4c32ab1 jne.

PRIA teenistuja poolt saadetud e-kirjad saadetakse alati aadressilt, mille ülesehitus on eesnimi [dot] perekonnanimi [at] pria [dot] ee (eesnimi[dot]perekonnanimi[at]pria[dot]ee). PRIA ametlik kodulehe aadress on www.pria.ee ning e-PRIA aadress www.epria.pria.ee. Teenistuja võib taotlejale ka helistada, kuid telefonitsi ei paluta mitte kunagi isiku identifitseerimist näiteks Mobiil-IDd kasutades.

PRIA teavituste puhul on saadetavas kirjas alati toodud kontaktandmed, kuhu pöörduda lisateabe saamiseks. Kui teil tekib kahtlus kirja õigsuses, võtke kirjas toodud kontaktiga julgelt ühendust või helistage PRIA infotelefonidele, mis on välja toodud meie kodulehel.