Põllumajandustoetuste taotlemise nõuandeteenuses on olulisi muudatusi

Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) strateegiakava järgi algas 2024. aastal uus rahastamistsükkel, millega muutub oluliselt toetuste taotlemise nõustamine.

Varasemal, 2017–2023 kestnud perioodil sai põllumajandustoetuste taotlemise ja e-PRIA kasutamisega seotud nõustamiskulud katta nõuandetoetusega. Uuel perioodil on see võimalik vaid teatud tingimustel – soodsamat nõuandeteenust toetuste taotlemise ja elektrooniliste andmekogude kasutamisega seotud küsimustes saab kasutada kindel sihtgrupp.

Põhirõhk on suunatud alustavatele ettevõtjatele, et neid e-PRIA kasutamisel juhendada ja toetada. Alustavaks ettevõtteks saab lugeda lõppkasusaajaid (ettevõtjaid), kellele ei ole määratud toetust Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse alusel.

Alustavatele ettevõtjatele on kuni kaheks aastaks kättesaadavad toetatud nõustamisteenused otsetoetuste, pindala- ja loomapõhiste maaelu arengu toetuste taotluste puhul ning muude maaelu arengu toetuste taotlemisel. Sihtgruppi kuuluv ettevõtja saab nõustamisteenust kasutada soodsamatel tingimustel – st teenuse eest tuleb tasuda 10% omaosalus.

Ettevõtjad, kes sellesse sihtgruppi enam ei kuulu ning on varem nõustajate abiga toetusi taotlenud, saavad taotlusprotsessiga kursis olevatelt nõustajatelt endiselt abi, kuid osutatud nõustamisteenuse eest tuleb kliendil täies mahus ise tasuda.

Oluline on rõhutada, et kõik varem pakutud ja toetustega hõlmatud nõustamisvaldkonnad, näiteks taime- ja loomakasvatus, jäävad ka edaspidi nõustamisabi all kättesaadavaks. Täiendavalt on lisatud uusi valdkondi, sealhulgas innovatsioon ja digiüleminek, sotsiaalteemad ja muud.

„Koos uute valdkondadega laieneb ka nõustajate ring. Eelmisel perioodil võisid nõustamisteenuseid osutada vaid konsulendi kutsega inimesed. Nüüd saavad nõustajate nimekirja kandmist taotleda ka kõrgkoolide õppejõud, kutseõppeasutuste õpetajad, teadustöötajad ja oma valdkonnas kogenud ettevõtjad,” sõnas Maaelu Teadmuskeskuse koolitus- ja nõuandeteenistuse juhataja Leho Verk.

Kersti Pille, PRIA arengutoetuste osakonna teenusejuht ütles, et nõustajatena tegutsevate isikute ringi laiendamine on võimalus muuta nõuandeteenus kättesaadavamaks. „See võimaldab ettevõtetel ja nõustajatel koostöös valida meetodid, mis on pooltele sobivad ning nõuande saamine on kiirem. Uuel perioodil laieneb ka nõustamisteenuse sihtgrupp põllumajandustootmiselt töötlemisele, et tagada vajaminev teave toodangu lisandväärtuse kasvatamiseks, toorme ja jääkide tõhusamaks kasutamiseks ning uute tehnoloogiate juurutamiseks,“ selgitas Pille.

Nõuandetoetusega kaetud teenuseid osutavate nõustajate nimekiri on avaldatud Maaelu Teadmuskeskuse kodulehel ja e-PRIAs. Kes toetuste taotlemise ja elektrooniliste andmekogude kasutamisega seotud küsimustes nõustamise sihtgruppi ei kvalifitseeru ja soovivad taotluse täitmisel tehnilist tuge, saavad pöörduda PRIA klienditeeninduse poole pindala- ja loomatoetuste infotelefonil 737 7679.

Lisainfo:
Maaelu Teadmuskeskuse koolitus- ja nõuandeteenistuse juhataja Leho Verk
e-post: leho [dot] verk [at] metk [dot] agri [dot] ee (leho[dot]verk[at]metk[dot]agri[dot]ee)
telefon: 5029571

Teate edastas
Karol Sepik
Turundus- ja kommunikatsioonispetsialist
55633710
karol [dot] sepik [at] metk [dot] agri [dot] ee (karol[dot]sepik[at]metk[dot]agri[dot]ee)