Mida pidada silmas ehitusinvesteeringute planeerimisel

Unistamiseks ei ole enam aega, nüüd on viimane aeg liigutama hakata, kui soovite ehitusinvesteeringu tegemiseks toetust põllumajandusettevõtete tulemuslikkuse parandamise investeeringutoetuse meetmest. Viimasel hetkel tekkinud mõtete tõttu võib jääda tegemata mõni vajalik toiming. See võib kaasa tuua olukorra, kus taotlemise hetkeks ei ole koos piisavas mahus dokumendimappi.

Toome välja tähelepanekud eelmistest voorudest:

  • ehitusprojekt ei anna piisavalt informatsiooni;
  • taotlemisele eelnevalt ei ole taotletud ehitusõigust (ehitusloa taotlemine/ehitusteatise esitamine);
  • ehitusõiguse sisu ei lähe kokku PRIAle esitatud infoga;
  • kohaliku omavalitsuse (KOV) kinnituskirja sisu ei lähe kokku PRIAle esitatud infoga;
  • hinnapakkumused ei ole piisavas mahus lahti kirjutatud;
  • pakkumuse sisu ei lähe kokku ehitusprojektiga.

Nimetatud puudused ning nende likvideerimine menetluse käigus on ajamahukas tegevus. Et menetlus läheks ladusalt, toome välja mõned märksõnad, mis tuleb enne taotluse esitamist läbi mõelda ja korda ajada. 

  • Kas on olemas üheselt mõistetav visioon, mida planeeritakse?
  • Kas on olemas asjakohane ehitusprojekt (kui see on nõutav tulenevalt ehitusseadustikust) või põhimõtteline lahendus, kui ehitusprojekti nõue puudub?
  • Kas on olemas ehitusõigus või kohaliku omavalitsuse kinnitus, et planeeritav tegevus on nn vabaehitustegevus (tegevus, mis ei nõua eraldi ehitusõiguse taotlemist)? Omavalitsusega suheldes veendu, et oled neile rääkinud kogu planeeritavast tegevusest. KOV kinnitus peab olema üksikasjalik ning see peab näitama kogu investeeringu ulatust. Juhime tähelepanu, et ka mõnede seadmete paigaldamine nõuab ehitusõiguse olemasolu. Kui planeerid ehitise juures midagi muuta või täiendada, siis soovitame konsulteerida ka KOViga.
  • Kas on olemas nõutud kogus hinnapakkumusi? Hinnapakkumuse võtmisel jälgige täpselt, mida te pakkumuses oleva raha eest saate, st tööde mahud peavad olema lahti kirjutatud (PRIA ei eelda, et pakkumus oleks iga kruvini lahti kirjutatud). Kui seda ei ole tehtud, siis ei ole võimalik kindlaks teha mida, kuhu ja kui palju planeeritakse.
  • Kas kõik osapooled (KOV, ehitaja, PRIA jne) on ühes infoväljas?

Investeeringu tegemine peab olema vajaduspõhine, loogiline ja hästi läbi mõeldud. Hindepunktide saamiseks ei ole lubatud tekitada nn kunstlikke investeeringuid.

Kindlasti tasub juba taotlemise hetkel mõelda, kuidas investeering kasutusse võetakse ning milliseid toiminguid see nõuab?

Järgnevalt toome välja olulisemad muudatused, millega märtsis toimuva taotlusvooru puhul tuleb arvestada.

            1. Kui ehitusseadustiku kohaselt ei ole ehitusprojekti esitamist nõutud, siis tuleb esitada põhimõtteline lahend ehk eskiis. Sel teel saadakse üheselt mõistetavat informatsiooni selle kohta kuhu, mida ja kui palju planeeritakse. Lisaks annab põhimõttelise lahendi koostamine erinevatele osapooltele (KOV, ehitaja, PRIA jne) aluse üheselt mõistetava informatsiooni jagamiseks.

            2. Karjaaiad ning hindepunktidele kvalifitseerumine

            Piirdega ala (karjatusala) peab olema loogiline ning mõistliku suurusega ja arvestama loomade heaolu. Karjatusala ehk kopli suuruse arvestamisel palume tutvuda loomade heaolu uuringuga Maaeluministeeriumi kodulehel. Piirdeaia ehitamine peab olema vajaduspõhine ning piirama loomade liikumist karjatusalast välja. Hindepunktide saamiseks ei ole lubatud tekitada nn kunstlikke investeeringuid.

            Antud hindamiskriteeriumi alla ei kvalifitseeru võrdlushindade kataloogis olevad kogumisaiad ja parenduslikud karjaaia ehitustööd. 

            Karjatusala märkimiseks ja info edastamiseks PRIAle on kõige parem kasutada Maa-ameti kaardirakendust. Lisainformatsioonina tuleb juurde lisada seletuskiri, kus lühidalt kirjeldatakse, millist piiret planeeritakse. Selle info põhjal saab KOV hinnata, kas tegemist on ehitusõigust nõudva või vabaehitustegevusega.

            3. Alates märtsis avanevast voorust on võimalik võrdlushindade kataloogi lisada ka mobiilseid varjualuseid.

            Mobiilne varjualune on vedukile järele või külge haagitav ilmastiku eest kaitsev kerge konstruktsioon, mida ei ole vaja transpordiks ja kasutamiseks lahti ja kokku monteerida. Siia hulka ei kuulu kraanaga teisaldatavad varjualused. Meetme määruse mõistes loetakse mobiilseks varjualuseks tehases valmistatud ja kokku monteeritud tervikseadet koos jaluste (suuskade) või ratastega ning haakimiseks vajalike konksude, aasade või tiisliga.

Varjualuste ehitamisel või soetamisel peab olema tagatud loomade heaolu.