Lisatud: 05. veebruar 2010

Viimati muudetud: 05. veebruar 2010

A A A
Prindi rss

Uudised

05Veebr2010 Võromaa serval valminud sõir ja kohopiim rõõmustavad kogu Eestit

Öeldakse, et põllumehe suvine päev toidab kolm talvist. Meiereis pole aga hoo ega hoobi vahet. Aasta läbi, kolm korda nädalas vuravad kaubaautod Võrumaalt Misso vallast Noprilt üle Eesti laiali, et alati värske jogurt, kohupiim, võided, sõir ja muud piimatooted tellijatele soovitud koguses kohale jõuaksid.

 

2009. aasta oktoober on Nopril tavapärasemast tegusam. 2005. aastal parima tootmistalu tiitliga pärjatud meiereis käivitus uus pakendamismasin, mis Nopri Talumeierei perenaise ja tootmisjuhi Vilve unenäod hõbedakarvalise fooliumiga täidab. Uudne ja insenerioskusi nõudev asi ikkagi. Muutusi on olnud täis kogu aasta. Kevadel sai MAKi toetusraha abil valmis meiereist, kauplusest ja seminarisaalist koosnev uus tootmiskompleks. Esimest korda meierei 11-aastases ajaloos võeti palgale müügi- ja turundusjuht, sest nüüd on ettevõttel jaksu tootmismahu kasvatamiseks. Seni suudeti Nopri toodangu silmapaistev turundustöö ära teha mitmesugustel laatadel. Ikka on peremees Tiit Niilot kuuldud võro keeles hõikumas: kohopiimäle, sõiralõ... Küllap on enda eest kõnelenud ka rammusa maitsega toodang ise. Juba sel ajal, kui Vilve jogurtit sõna otseses mõttes põlve peal ehk koduköögis valmistas ja Tiit kaupa vana invaliidimossega laiali vedas, kogunes laupäeviti Võru taluturule kenake järjekord Nopri piima, jogurtit ja kohupiima ostma. Võru taluturult saab Nopri kraami osta tänapäevani, ainult et nüüd on vana Moskvitš asendunud müügipunktiga, sortiment tublisti tüsedam ja kilekott, kuhu algusaastail kohupiima kaaluda tuli, asendunud õhukindlalt suletavate plasttopsidega.

 

Elu sundis ja aeg õpetas

Iga päev läheb Nopri laudast kõrvalasuvasse meiereisse ümbertöötlemiseks kolm tonni piima, veel poolteist aga rändab Võrru Valiosse. Uus meierei lubab kogu piima kohapeal ära kasutada ja jõudu oleks rohkemagi jaoks. See aga tähendaks ka lüpsikarja suurendamist. Praegu elab Nopri talus 328 veist, sealhulgas 152 piimalehma. Oma meierei ehitamise kasuks otsustasid Tiit ja Vilve eelkõige seetõttu, et pangalt võetud laen tuli tagasi maksta: 15 aastat tagasi põles Nopril laut maha ning selle ülesehituseks ilma laenuta jõudu polnud. „Aga piima eest ei makstud ju midagi," põhjendab Vilve, miks ta jogurtipoti kodus tulele tõstis ja Lindora laadale müüma läks. Rahvale maitses ja kümnest liitrist sai ruttu sada, nõudlus püsis ning see andiski julgust oma meierei ehituseks, mis 1998. aastal käiku läks ja töötab tänini.

 

Uued tooted sünnivad otse elust

Aegamööda on jogurtile ja kohupiimale, millest tootmist alustati, lisandunud muudki suupärast, mida piimast valmistada saab. Üks uus toode on näiteks kõva, neli kuud laagerdatud juust. Müüduimate hulka kuuluvad aga kohupiimakreem rosinatega, küüslauguvõie ja kohoke. „Teeme seda, mis endale maitseb, retseptid on arengu käigus välja kujunenud," kirjeldab Vilve, mil moel sortiment kasvab. Näiteks šokolaadilaastudega kohupiimakreemi ehk Nopri Kohokese mõtles välja peretütar Lisette kaheksa-aastasena. „Ütles mulle, et kõik ju teevad kohukesi ja meie ka peame," meenutab Vilve. Nopri koorekaramelli tegema aga ajendas rahanappus. „Lapsed nõudsid kommi, mõtlesin siis, et kasutan esivanemate kogemust. Kui kommi poest ei ole võimalik tuua, siis ise teha ometigi," otsustas ta ning keetis tasasel tulel kokku rõõsa koore ja rohkelt suhkrut - tulemuseks magus ja karamelline võie, mida saiale määrida või lusikaga limpsida. Pereettevõte tähendabki seda, et terve pere on töödesse kaasatud, ehkki ettevõtmistes saab tööd 17 palgalist inimest. Kõige ülesehitamiseks on aktiivselt taotletud raha ka PRIA-st ja kokku on Noprile investeeringutoetustena jõudnud 5 837 510 krooni.

 

Uus suund - agroturism

Viimasel ajal on Nopril aga möödunuga võrreldes hoopis rahvarohkem, sest talu on algust teinud Eestis alles haruldase tegevusala - agroturismiga. Talukompleks, kus on kõrvuti laut lehmadega ja meierei, annab ideaalse võimaluse demonstreerida, kuidas piim toodanguks saab. Soovi korral saavad lapsed proovida võitegu või koorelahutamist. „Maaelu on Eestis olnud liiga põllumajanduskeskne ja efektiivsusele suunatud. Täna võimaldab suur töökohtade vajadus maal alustada ka mõne ebatavalise ettevõtmisega, millel otsene seos põlluga puudub," tõdeb Tiit. Huvi Nopri tegemisi kaema tulla on Tiidu sõnul märkimisväärne  ning keskeltläbi keerab nädalas hoovi kaks bussitäit rahvast. Parajasti on saabumas bussitäis rahvusvahelisel alternatiivenergeetika konverentsil osalejaid, kes soovivad näha heitsoojuse kasutamist meierei energiasüsteemis ning teraviljajäätmetel töötavat katlamaja. Sellisel maaelu mitmekesistaval moel jagub tegemisrõõmu ja sagimist igasse päeva, eesmärgiks ikka elu jätkumine külas.

 

Investeeringutoetuste kogusumma 5 837 510 krooni (SAPARD, RAK 2004-2006, MAK 2007-2013)

Kohupiima segamis-pakkimisseadme ostmine - 839 205 krooni

Tootmishoone ehitamine - 557 702 krooni

 

 
 

 

Ilmunud 2009/2010 talvel PRIA trükises "Euroopast maale - 10 edulugu eurotoetuste kasutamisest Eestis".  Tasuta trükist küsige PRIA maakondlikest büroodest või keskusest!

 

 

Infokeskus Arvamuse bänner bronn-vaike