Lisatud: 26. veebruar 2018

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

26Veebr2018 Veterinaar- ja Toiduamet kõrvaldas müügilt seitse keelatud toidulisandit

Veterinaar- ja Toiduamet (VTA) leidis üleeuroopalise veebipoodide kontrolli käigus seitse eestikeelset veebipoodi, mis müüsid keelatud uuendtoitu agmatiinsulfaati sisaldavaid toidulisandeid. Ettevõtteid kohustati koheselt tooted müügilt eemaldama nii interneti- kui ka tavapoodidest ning ka tooted tarbijatelt tagasi kutsuma.

Suunatud kontrolli käigus otsiti veeblilehtedelt selliseid turustamiseks lubamatuid uuendtoite nagu agmatiinsulfaat, kare akaatsia (Acacia rigidula), suureõieline epimeedium (Epimedium grandiflorum) ja salendav hoodia (Hoodia gordonii).  Otsiti ka eksitavate väidetega toidulisandite pakkumisi, mis lubasid ravida luu- ja liigeseprobleeme.

Uuendtoidud on toidud, mida ei ole enne 15.05.1997. a Euroopa Liidus toiduna kasutatud ja need vajavad turustamiseks luba. Luba antakse nendele uuendtoitudele, mis hinnatakse Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt ohutuks inimese tervisele.

Lisaks leidis VTA 25 eestikeelset veebipoodi, mis turustasid toidulisandeid, lubades nende tarbijatele leevendust või ravi luu- ja liigeseprobleemidele, kuid need väited olid eksitavad. Toidulisandid ei ole ravimid ja seega ei ole lubatud neile omistada haigusi vältida aitavaid, ravivaid või leevendavaid omadusi. Ettevõtetele tehti ettekirjutused ning neid kohustati lubamatud väited veebilehtedelt eemaldama.

Euroopa Liidu toidujärelevalvega tegelevad asutused kontrollisid kokku ligi 1100 veebilehte ning leidsid 779 veebilehte, mis pakkusid Euroopa Liidu nõuetele mittevastavaid tooteid. Kokku leiti 428 keelatud uuendtoidu pakkumist ning 351 toidulisandit, mille reklaamimisel oli kasutatud keelatud meditsiinilisi väiteid.

Möödunud aasta sügisel viidi Euroopa Liidus esimest korda läbi riikideülene kontroll internetis pakutava toidu osas. Kontrollis osales 25 liikmesriiki, lisaks ka Norra ja Šveits. Kontrolli koordineeris Euroopa Komisjon. Kontrolli eesmärk oli tugevdada liikmesriikide toidujärelevalvega tegelevate asutuste vahelist koostööd ning saada ülevaade internetis loata müüdavate uuendtoitude levikust ning eksitavatest praktikatest toidulisandite müümisel. 

Käesoleva kontrolli tulemusi on võetud arvesse e-kaubanduse järelevalves sel aastal. Ei tohi unustada, et toidu (sh toidulisandite) müümisel veebis kehtivad samad nõuded mis jaekaubanduseski. Tarbijale ei tohi anda vale teavet toidu kohta. Toidu kohta peab olema esitatud kohustuslik toidualane teave ning toit peab olema jälgitav. Täpsemat infot toidu müümisest veebis saab VTA koostatud juhendist, mis on leitav siit.

Suunatud e-kaubanduse info Euroopa Komisjoni kodulehel: https://ec.europa.eu/food/safety/official_controls/legislation/ccp/online-offered-food-2017_en

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Infokeskus Arvamuse bänner