Lisatud: 05. veebruar 2010

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

05Veebr2010 Vanamõisa seltsimajas aetakse suuri asju

Saue Lenini-nimelise Köögiviljakasvatuse Näidissovhoosi Vanamõisa kontor õitseb. Hiljuti kinkis külanõukogu esimees Vanamõisa kohalikule aktivistile eesrindliku töö eest sm. Lenini büsti. Tublid inimesed elavad Vanamõisas.

Tegelikult Harjumaal Saue vallas asuv Vanamõisa küla enam kodumaad juurikatega ei varusta. Aga ega seepärast pole asulas tublid inimesed otsa saanud. Vastupidi. Viimase viisaastakuga on mõnesaja elanikuga Vanamõisas avatud Saue valla populaarseim seltsimaja, mänguplats ning korraldatud sadu üritusi. Suurematel pidudel käib koos pool Harjumaad.


Rammukatsumine vallavanemaga tõi Lenini kipskuju

Küla uus areng koitis siis, kui põline Vanamõisa elanik Eero Kaljuste valiti 2002. aastal Saue vallavolikogusse. Ja volikogu liikmena annab juba üht-teist ära teha. Kaljuste ise aga ütleb, et tõuke küla arenguks andis parimas eas elanike kõrge kontsentratsioon.
Uue nimega Vanamõisa seltsimaja  asub tegelikult aadressi järgi naaberkülas, Allikul. Kuna Vanamõisa küla inimesed asja ajasid ja maja kokku klopsisid, siis nii see nimi jäi. Maja kasutavad nii Vanamõisa, Alliku kui ka Püha küla inimesed.
Seltsimaja meenutab hämaral sügisõhtul väljast vaadates ajastutruult korrastatud külapoodi. Lausa muuseum-külapoodi. Aga sees on ikka elutegevuse märke näha. Näiteks on keegi keskuse ruumidesse tassinud improviseeritud, aga päris toeka baarileti. Saab külapidusid teha. 80ndate stiilipeod pidid kõige menukamad olema.
Külaaktivist Eero Kaljuste sõnul alguses arendamiseks raha polnud, esimene vallalt saadud 25 000 krooni oli üle mõistuse suur raha. Seltsimaja esimesed korrastustööd on külameeste enda tehtud. Kes tõi värvi, kes nühkis, kraapis ja klopsis midagi. Kilomeeter eemal asuva lõkkeplatsi saamislugu on samasugune. Aga ise nikerdama ei jäädud. Eero Kaljuste jutustab, kuidas Vanamõisa külamehed olid Saue vallas esimesed, kes said Euroopa Liidu toetusprojektiga raha. „Vallavolikogus mõeldi, et seda raha saada on võimatu. Euroliidu toetused olid alguses nii uudsed ja arvati, et linnalähedasele külale ei jagu midagi," räägib Kaljuste, kellele vallavanem lubas  projekti läbiminemise puhul naljaga pooleks Lenini büsti kinkida. Vallavanem oli sõnapidaja mees ja kinkiski lubatud kuju. Esimene toetus tuli SAPARDi programmist. Ja siis juba riburada järgmised Maaelu arengukava edukad projektid.
Kohalikud nimetavad Kaljustet küla päästeingliks. Pidavat ikka väga kõva organiseerija olema. Veab oma initsiatiivil juba traditsiooniks saanud Saue valla suvelõpupeo korraldamist, kus tänavu osales 13 000 inimest. Terves vallas ei ela nii palju inimesi kokku.


Seltsimaja juhib vabariigi viljakaim projektikirjutaja

Vanamõisa seltsimaja juhib õbluke Katrin Krause - ainuke palgaline töötaja peale koristaja. Katrini roll keskuses on teha enam-vähem kõike. Raha leidmisest huviringide korraldamiseni.
Endine Saue valla kultuurikeskuse töötaja Katrin on tõenäoliselt Eesti kõige vilkam rahaküsija. Väidetavalt on ta viimase kahe aastaga 30 edukat rahataotlusprojekti kirjutanud. Nii vallale kui Euroopa Liidu tugiprogrammidele. PRIA meetmete alt on viimastel aastatel edukalt raha taotletud 12 korda, kokku 2 874 387 krooni. Toetust on leidnud nii küla seltsimaja olme- ja teenindusruumide rekonstrueerimine kui näiteks vabaõhulava ehitamine koos tantsuplatsi- ja istepinkidega.
Katrin koordineerib ka kümmekonna seltsimajas tegutseva huvialaringi tööd. Toimuvad aeroobikatrennid, keeletunnid, lastehommikuid, noorteüritused, täiskasvanute ja eakate ringid. Katrini sõnul on eriti muhe seltskond memme-taadi klubi, kes kaks korda kuus paar tundi seltsimajas suhtlemas käib. „Külapoodi piirkonnas pole, kuskil peab tähtsad jutud aetud saama. Eks prouad vahest ragistavad ka, aga nende ohjeldamiseks on seltskonnas ka mõned mehed," muigab ta.


Uued projektid valmivad

Kuigi palju on tehtud, tuleb küla arendamiseks veel rohkelt ette võtta. Lihtsad asjad iseenesest. Aga neid on palju. Tuleb hoogsalt projekte kirjutada ja toetajaid leida. Näiteks küla praegune vabaõhukeskuse lava on tegelikult ratastel konteiner. Iseenesest aus ja leidlik ehitis. Sisaldab nii bändiruumi kui lava koos elektri ja tehnikaga.
„Aga eks temaga üks jant ole, iga kord peab traktori järel kohale vedama. Vihmaga jääb pidevalt maasse kinni," mõlgutab Eero Kaljuste mõtteid uuest lavast. Ja ka seltsimaja ise vajab edasi arendamist. Aga küll kõik saab tehtud - Vanamõisa seltsimaja juhataja Katrin juba teab, kuidas edukaid projekte kirjutada.

 

Toetuse kogusumma 2 874 387 krooni (SAPARD, RAK 2004-2006, MAK 2007-2013)

Seltsimaja renoveerimine - 338 638 krooni

Mänguväljaku ja spordiplatsi rajamine - 629 992 krooni

 

 

 

Ilmunud 2009/2010 talvel PRIA trükises "Euroopast maale - 10 edulugu eurotoetuste kasutamisest Eestis". Tasuta trükist küsige PRIA maakondlikest büroodest või keskusest!

 

 

Arvamuse bänner Infokeskus bronn-vaike