Lisatud: 23. veebruar 2010

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

23Veebr2010 Tänased majandusraskused ei tohi tulevikus Euroopat nälga jätta

Euroopa Liidus (EL) tuleb hiljemalt uue finantsperioodi alguseks 2014. aastal ümber vaadata põllumajanduse turukorraldusmeetmed, et ühenduses säiliks piisav toidu tootmise võimekus ka pärast tänast rasket majandusolukorda.

Tänane turukorraldusmeetmete võrgustik koondab endas mitmeid abinõusid, kuid põllumajandusminister Helir-Valdor Seedri sõnul ei täida need tegelikult oma eesmärki. „Turukorraldus peab olema turvavõrgustik, mis tagaks nii tarbijatele kui tootjatele stabiilse toiduga varustatuse ning stabiilsed hinnad," lausus Seeder.

Eesti põllumajandusministri sõnul peitub probleem asjaolus, et tänane raske majanduslik olukord ja madalad kokkuostuhinnad sunnivad paljusid põllumehi oma tegevust lõpetama. „Maailm liigub jätkuvalt suunas, kus nõudlus toidu järele kasvab märksa kiiremini kui selle pakkumine," rääkis Seeder. „Euroopa peab hoolitsema selle eest, et põllumehed suudaksid üle elada nii selle kui tuleviku majanduslangused ilma, et toidu tootmine väheneks ja kodanikel toitu nappima hakkaks."

Eesti toetab senistest turukorraldusmeetmest eksporditoetuste ja tootmiskvootide järk-järgulist kaotamist. Kindlasti peaksid aga säilima nii sekkumiskokkuost kui ka eraladustamine. Need peavad rasketel aegadel põllumeestele leevendust pakkuma, kuid ei tohi parematel aegadel hakata hindu survestama.

Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrid arutasid turukorraldusmeetmete tulevikku oma eilsel kohtumisel Brüsselis. Teiste teemade seas oli arutlusel ka loomade heaolu tagamine.

Seeder kohtub täna Brüsselis ka Euroopa Parlamendi põllumajanduse ja maaelu arengu komisjoni esimehe Paolo de Castroga, kellega arutatakse ELi ühise põllumajanduspoliitika tulevikku laiemalt. Seeder esitleb de Castrole muuhulgas ka Eesti seisukohti, milliseks peaks kujunema ELi toetuspoliitika ning nõuded põllumajandusele ja maaelule.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Infokeskus Arvamuse bänner bronn-vaike