Lisatud: 22. september 2010

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

22Sep2010 Seeder: Tänased toetused pärsivad põllumajanduse arengut

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder rõhutas Belgias Euroopa Liidu ministrite kohtumisel põllumajandustoetuste ümberjaotamise vajalikkust, et likvideerida erinevate riikide põllumeeste ebavõrdne kohtlemine. Eesti põhimõtteid toetasid ka Euroopa Komisjoni esindajad.

„Ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) eesmärk on vähendada ebavõrdsust erinevate riikide põllumeeste vahel, kuid tänane toetussüsteem töötab pigem vastupidiselt," rääkis Seeder. „Praegune otsetoetuste süsteem pigem pärsib ÜPP edasisi arenguid, sest enam kui pool otsetoetustest jaguneb 5,6 protsendi ELi põllumajandustootjate vahel."

Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite mitteametlik kohtumine toimub seekord Belgias. Peamise teemana on seal kõne all just ÜPP tulevik.

Eesti on seisukohal, et tulevikus peab kindlasti säilima ka mingisugune turvavõrgustik põllumajandustoodete äärmuslike hinnakõikumiste puhuks. „Süsteem tuleb aga korraldada nii, et põllumehed ei hakkaks selle järgi oma majandustegevust planeerima," märkis Seeder.

Tuleviku seisukohalt rõhutas Seeder veel vajadust pöörata senisest enam tähelepanu innovatsioonile ja rakendusuuringutele, millest sõltub otseselt põllumajanduse ja toidutootmise tulevik. „Nõudlus toidu järele kasvab lähikümnenditel märgatavalt ja me peame selle rahuldamiseks valmis olema," lisas Seeder. „See on just tavalise inimese huvides, sest tema jaoks ei ole toidu hüppeline kallinemine vastuvõetav."

Ministrite kohtumisel osalesid ka Euroopa noortalunike esindajad, kelle hinnangul peab ÜPP pakkuma tulevikus senisest enam võimalusi noortele põllumajandusega tegelemise alustamiseks. Täna on noorel ja uuel põllumehel suuri raskusi nii maa leidmise kui toetusõiguse saamisega. Seedri hinnangul on sellele probleemile tähelepanu juhtimine igati õigustatud.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner bronn-vaike Infokeskus