Lisatud: 22. september 2010

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

22Sep2010 Seeder: Tänased toetused pärsivad põllumajanduse arengut

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder rõhutas Belgias Euroopa Liidu ministrite kohtumisel põllumajandustoetuste ümberjaotamise vajalikkust, et likvideerida erinevate riikide põllumeeste ebavõrdne kohtlemine. Eesti põhimõtteid toetasid ka Euroopa Komisjoni esindajad.

„Ühise põllumajanduspoliitika (ÜPP) eesmärk on vähendada ebavõrdsust erinevate riikide põllumeeste vahel, kuid tänane toetussüsteem töötab pigem vastupidiselt," rääkis Seeder. „Praegune otsetoetuste süsteem pigem pärsib ÜPP edasisi arenguid, sest enam kui pool otsetoetustest jaguneb 5,6 protsendi ELi põllumajandustootjate vahel."

Euroopa Liidu põllumajandus- ja kalandusministrite mitteametlik kohtumine toimub seekord Belgias. Peamise teemana on seal kõne all just ÜPP tulevik.

Eesti on seisukohal, et tulevikus peab kindlasti säilima ka mingisugune turvavõrgustik põllumajandustoodete äärmuslike hinnakõikumiste puhuks. „Süsteem tuleb aga korraldada nii, et põllumehed ei hakkaks selle järgi oma majandustegevust planeerima," märkis Seeder.

Tuleviku seisukohalt rõhutas Seeder veel vajadust pöörata senisest enam tähelepanu innovatsioonile ja rakendusuuringutele, millest sõltub otseselt põllumajanduse ja toidutootmise tulevik. „Nõudlus toidu järele kasvab lähikümnenditel märgatavalt ja me peame selle rahuldamiseks valmis olema," lisas Seeder. „See on just tavalise inimese huvides, sest tema jaoks ei ole toidu hüppeline kallinemine vastuvõetav."

Ministrite kohtumisel osalesid ka Euroopa noortalunike esindajad, kelle hinnangul peab ÜPP pakkuma tulevikus senisest enam võimalusi noortele põllumajandusega tegelemise alustamiseks. Täna on noorel ja uuel põllumehel suuri raskusi nii maa leidmise kui toetusõiguse saamisega. Seedri hinnangul on sellele probleemile tähelepanu juhtimine igati õigustatud.

Uudised

Maakasutuse ja põllumajandustootmise planeerimisel on vaja arvestada mullastiku iseärasustega ning muldade kasutussobivusega põllumajanduskultuuride kasvatamiseks. Põllumajandusuuringute Keskuse (PMK) veebirakenduse kaudu saab põllumajandustootja külvikordi paremini planeerida ja rakendada sobivamat agrotehnikat vastavalt mulla lõimise ja veerežiimile.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Infokeskus Arvamuse bänner