Lisatud: 14. august 2013

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

14Aug2013 Seeder: rohkem põllumajandustoodangut tuleb töödelda Eestis

„Eesti peab senisest enam töötlema oma põllumajandustooteid kohapeal ja eksportima võimalikult väärtuslikku toodangut,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder täna Jõgevamaal Painkülas Scanola Balticu uue rapsiõlitehase avamisel.

„See on meie põllumajanduse ja toidutootmise ainus viis püsida rahvusvahelises konkurentsis. Eesti ei saa jääda peamiselt toorainet või vähetöödeldud põllumajandussaadusi eksportivaks riigiks,“ ütles Seeder.

Seederi sõnul on Painkülas avatud uus rapsiõlitehas hea näide liikumisest väärtuslikuma toote suunas. „Ka teistes põllumajanduse ja toidutootmise valdkondades peaks senisest enam võtma suuna toodangu töötlemisele ja väärtuse tõstmisele, sest vaid see aitab Eesti põllumajandusel paremini konkurentsis püsida,“ rääkis Seeder.

Lisandväärtuse andmist rõhutab ka valmiv uus maaelu arengukava aastateks 2014–2020. „Oleme uues maaelu arengukavas selgelt panustanud meetmetele, kuidas soodustada põllumajandustoodangule võimalikult suure väärtuse andmist,“ sõnas Seeder.

Eesti rapsitoodang on siseriiklikust vajadusest ligi kaks korda suurem. Näiteks eelmise aasta toodang ulatus 158 000 tonnini ning isevarustatuse tase 194 protsendini. Enamus rapsist kasutatakse tööstuslikul eesmärgil ning suur osa on ka ekspordil – 2012. aastal eksporditi 79 000 tonni rapsiseemneid,  õlina aga vaid 18 000 tonni.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Infokeskus bronn-vaike Arvamuse bänner