Lisatud: 04. november 2010

Viimati muudetud: 05. november 2010

A A A
Prindi rss

Uudised

04Nov2010 Seeder: Eesti piimatootjad ei pea Euroopa konkurente kartma

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seedri hinnangul suudavad Eesti piimatootjad Euroopas edukalt konkurentsis püsida ka pärast piimakvootide kadumist, sest piimatootmise areng ja efektiivsus on Eestis juba maailmatasemel.

„Euroopas suhtutakse piima tootmiskvoodi kadumisse 2015. aastal kahetiselt, sest kardetakse, et põhjapoolsed tootjad ei suuda siis Lõuna-Euroopaga konkureerida," rääkis Seeder täna Paides toimuval Piimafoorumil. „Tänaste tootmisnäitajate põhjal eestlased seda küll kartma ei pea."

Tänavu oodatakse lehmade arvukuse languse peatumist ning lähiaastatel peaks nende arv kas pisut tõusma või püsima stabiilsena. Keskmine toodang peaks samal ajal kasvama 7500 kilogrammini. Üle poole Eesti piimatoodangust pärineb kaasaegsetest, viimase viie aasta jooksul ehitatud või renoveeritud lautadest.

„Täna tullakse Euroopast Eestisse moodsaid ja kaasaegseid lautu vaatama ning meie tootjad teevad väga aktiivselt koostööd teadlastega," rääkis Seeder. „Ka riik on piimatootmisesse panustanud ning pea pool põllumajandustoetustest läheb just sellesse sektorisse."

Seedri hinnangul on positiivne piimatoodete paranevad ekspordinäitajad ning selle sortiment. Pulbri, või ja juustu asemel viiakse järjest enam Eestist välja valmistoodangut, mis tähendab arvestatavat lisaraha nii töötlejatele kui tootjatele.

Ekspordi varjuküljeks on aga Eesti kauba sihtturud ja nende ühekülgsus „Eksport on sihtriigi mõistes muutumas järjest ühekülgsemaks, mis tekitab liiga suurt sõltuvust ühest piirkonnast," rääkis Seeder. „Ekspordinumbrid Venemaale on küll läbi aegade parimad, kuid samal ajal on Lääne-Euroopasse viidava kauba kogused vähenenud."

Uudised

Euroopa Kontrollikoda on 2019.a. aasta alguses avaldanud oma eriaruande 01/2019 „Võitlemine pettustega ELi raha kasutamisel: vajadus tegutseda“. Kontrollikoda on Euroopa Liidu sõltumatu audiitor ja annab hinnangu nii Euroopa Komisjoni kui ka liikmesriikide süsteemidele. Kontrollikoja eriaruande hinnangul peaks EL tugevdama võitlust pettuste vastu ja anti mitmeid soovitusi, kuidas tuleks pettustevastast süsteemi

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner Infokeskus bronn-vaike