Lisatud: 11. märts 2014

Viimati muudetud: 11. märts 2014

A A A
Prindi rss

Uudised

11Mar2014 Seakasvatussektor saab 2014. aastal erandkorras otsetoetust

Põllumajandusministeeriumi esitatud taotlus maksta seakasvatussektori keerulise olukorra leevendamiseks 2014. aastal erandkorras otsetoetust ka seakasvatusele, sai Euroopa Komisjonilt heakskiidu.

„Kuna seakasvatussektor on sattunud väga raskesse olukorda, tegime Euroopa Komisjonile jaanuari lõpus ettepaneku, et 2014. aastal oleks erandkorras võimalik maksta seakasvatussektorile otsetoetust,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Finantseerimine toimub Euroopa Liidu otsetoetuste kogusumma arvelt suurusjärgus 2,6 miljonit eurot.“

Otsetoetuse maksmise võimalusega on koostöös seakasvatajate esindajatega ministeeriumis tegeletud alates  eelmise aasta novembrist. Ainukese võimalusena seakasvatussektori otsetoetuste rakendamiseks on kehtestada loomade heaolu nõuetest kõrgemad nõuded ning nende täitmiste eest toetust maksta. See tähendab, et toetust taotlev seakasvataja peab näiteks suurendama sulus peetavate sigade kohta põrandapinda, paigaldama seasulgu tegelusobjekte jne. 

Nõuete täpsemad sõnastused ja kontrollid, samuti teatud valikuvõimalused nõuete täitmisel sätestatakse määruses, mille väljatöötamine on Põllumajandusministeeriumis lõpusirgel. Eelnõu arutatakse läbi Põllumajandusministeeriumi allasutuste ja ettevõtjate esindajatega.

Seakasvatussektor sattus tõsistesse raskustesse juba 2012. aasta kevadel, kui Venemaa keelas elussigade sisseveo Euroopa Liidust. Lisaks sattus sektor tugeva löögi alla tänavu 29. jaanuaril, kui Venemaa keelas sealiha impordi Euroopa Liidust, seoses Leedus ja nüüdseks ka Poolas metssigadelt avastatud aafrika seakatku juhtudega.

Eestis on seakasvatus piimatootmise järel olulisuselt teisel kohal, moodustades loomakasvatustoodangu väärtusest 21%.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Infokeskus Arvamuse bänner bronn-vaike