Lisatud: 04. november 2009

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

04Nov2009 Riigikogulased loodavad piimahinna tõusu

«Kui piimakilo hind tõuseks viie krooni lähedale, siis saaks juba paremini hakkama. Praegu ei tulda isegi ots otsaga kokku,» rääkis Miiaste POÜ juhatuse esimees Uuno Paal Riigikogu maaelu-komisjoni liikmetele läinud reedel.

Madal piimahind ei kata Paali väitel isegi tootmiskulusid, rääkimata investeerimisest.

Maaelukomisjoni liige Jaanus Marrandi kostis seepeale, et loodetavasti hakkab järgmisel aastal piimahind tõusma. Üks piimakilo madala hinna põhjus peitub tema meelest selles, et Eestis on liiga palju piimatööstusi ning need töötavad alakoormusega. Ainuüksi Põlva Piima tootmisvõimsustest jätkuks ligi poole Eestis toodetava toorpiima töötlemiseks.

Uuno Paal kirus veel PRIA suurt bürokraatiat. Riigikogu maaelukomisjoni esimees Kalev Kotkas ei süüdistaks liigses bürokraatias aga niipalju PRIA-t, kui just ministeeriumi. «PRIA on rakendus-asutus ning jälgib seda, mida minister talle määrustega on kehtestanud. Pööraksin rohkem tähelepanu just ministri määrustele, sest seal on see kauplemisruum,» nentis Kotkas.

Kuna maaelukomisjoni liikmed tahtsid näha, kuidas robotid lehmi lüpsavad, süs läksid nad pärast vestlusringi lauta tagasi. Nimelt ei õnnestunud neil esimesel korral töötavaid roboteid näha.

Uuno Paal ütles uut ro-botlauta tutvustades, et Eesti põllumehed ei pea Euroopas millegi pärast häbenema, sest on juba esirinda tõusnud.

Neljapäeva õhtul kohtusid maaelukomisjoni liikmed Mooste linakojas Põlvamaa Põllumeeste Liiduga. Teiste hulgas andis hetkeseisust täispildi Külmsoo talu peremees Raivo Musting.

Kohtumisel osalenud maavanema Priit Sibula sõnutsi tuli kohtumisel muu hulgas jutuks seegi, et siinsed töötlejad maksavad sama kvaliteediga piima eest erinevat hinda. «Seetõttu on põllumeestel nina pidevalt vees, aga kaua nad sel moel vastu suudavad pidada?»

Näiteks Valio maksab samaväärse piima eest Soomes märksa kõrgemat hinda kui Eestis. «Mis põllumeeste võrdsest kohtlemisest Euroopa Liidu piires me siis rääkida saame!» märkis Sibul.

«Eks Valio sellepärast Eestisse oma tööstuse tegigi, et siinsed põllumehed Soome odavat piima viia ei saaks,» lisas ta.

Kavatsusest hakata lehmi kombinaati viima vähemalt Mooste-kohtumisel kuulda ei olnud. «Eks põhjus võib olla ka selles, et euroraha kasutades on põllumehed andnud lubaduse tootmist mingi aeg jätkata. Seega on tegemist omamoodi sundseisuga,» tõdes maavanem.

Põlvamaalt lahkudes sõitsid Riigikogu maaelukomisjoni liikmed edasi Jõgevamaale Torma põllumajandusosaühingusse.

Maaelukomisjoni programm Põlvamaal

Neljapäeval kohtus komisjon Maarja Külas PRIA juhtkonnaga.

Õhtul tutvustas Mooste vallavanem Ülo Needo mõisakompleksi restaureerimist, millele järgnes kohtumine Põlvamaa Põllumeeste Liiduga koos õhtusöögiga.

Reedel tutvus komisjon Miiaste POÜ-ga, maanteemuuseumiga ning Varbuse muusika-mõisaga.

Allikas: Koit

Autor: Raivo Sihver

Uudised

Maaeluminister Tarmo Tamm andis täna Maaeluministeeriumis toimunud Eesti Vabariigi 101. aastapäevale pühendanud aktusel põllumajanduse ja maaelu edendajatele üle 3 ministeeriumi kuldmärki ja 33 hõbemärki.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Arvamuse bänner Infokeskus