Lisatud: 30. oktoober 2009

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

30Okt2009 PRIA vahendusel algab 1. novembril teravilja sekkumiskokkuost

1.novembrist algab Eestis teravilja sekkumiskokkuost, mille raames ostab Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) sekkumisladudesse kokku otra ja nisu. Teravilja hinnaks on novembris 1592,36 kr/tonn.

Sekkumiskokkuost on Euroopa Liidu turukorraldusmeede, mida rakendatakse Euroopa Nõukogu määruse alusel selleks, et võimaldada tootjatel madalate turuhindade korral müüa fikseeritud hinnaga kvaliteetset vilja sekkumisladudesse ja  tagada sellega tootjatele minimaalne hinnatase. Sekkumiskokkuostu raames varutud vili müüakse turusituatsiooni soodsamaks muutudes  ja osa sellest kasutatakse ära ELi ühenduses enim puudustkannatavate inimeste jaoks toiduabi tootmiseks.

Eestis korraldab teravilja sekkumiskokkuostu PRIA. Sekkumiskokkuostu saavad kvaliteedinõuetele vastavat vilja pakkuda kõik PRIA kliendiregistris registreeritud ettevõtjad, ühe pakkumise  minimaalne kogus on 80 tonni.

Sekkumiskeskused asuvad Tartus, Viljandis, Tamsalus ja Keilas. Pakkuja kannab teravilja veokulud lähimasse sekkumiskeskusesse.

PRIA turukorraldusbüroo juhataja Lily Hantsoni sõnul pole alati võimalik tarnida vilja lähimasse sekkumiskeskusesse."Vilja tarnimise koha ja aja lepib PRIA kokku pakkuja, Põllumajandusuuringute Keskuse (PMK) ja laopidajaga. Kui vilja tegelikuks tarnekohaks pole mitte pakkujale lähim sekkumiseskus, vaid lähim sekkumisladu, siis arvestatakse teravilja hinnast maha transpordikulu (1,35 kr/t*km), mille võrra transportimine lattu oli odavam olnuks transportimine lähimasse sekkumiskeskusesse. Kui aga PRIA määrab tarnekohaks lao, mis on pakkujale lähimast sekkumiskeskusest kaugemal, siis kannab täiendava veokulu PRIA," selgitas Hantson.

Selleks, et kõik tootjad ei pakuks kogu vilja ühekorraga sekkumiskokkuostu algul, kohaldab Euroopa Komisjon hinna igakuist suurendamist 7,20 kr/t võrra, samuti toimub hinna  korrigeerimine kvaliteedinäitajate alusel.

2008/2009 sekkumisperioodil osteti sekkumisvarudesse  6169 t otra. Kuna turuhind on tänavu sekkumishinnast madalam, siis sellel aastal kokkuostetavad kogused võivad kujuneda kordades suuremaks. Et saada head ülevaadet kõigist teravilja ladustamise võimalustest, ootab PRIA informatsiooni teraviljaladude kohta. Vabade teraviljaladude (elevaator, põrandaladu) kohta ootame teateid PRIA meiliaadressil pria@pria.ee või turukorralduse büroo telefonil 7377630.

Vilja pakkumisi sekkumiskokkuostu saab PRIAle esitada 31. maini 2010.a. PRIA maksab pakkujale teravilja eest 30.-35.päeval pärast vilja ülevõtmist ehk päeva, mil PRIA teeb PMK esitatud analüüsitulemuste alusel kindlaks ülevõetud teravilja koguse ja kvaliteedi.

Täpsemat infot teravilja sekkumiskokkuostu ja pakkumise tegemise kohta saab PRIA kodulehelt www.pria.ee/teravilja_sekkumiskokkuost/  ning turukorralduse büroost. Vormikohased pakkumised palume tuua või saata postiga PRIA keskusse aadressil Narva mnt 3, Tartu 51009.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Infokeskus Arvamuse bänner