Lisatud: 24. aprill 2009

Viimati muudetud: 05. mai 2009

A A A
Prindi rss

Uudised

24Apr2009 PRIA ootab heategevus- organisatsioonide taotlusi toiduabi vahendamiseks 2010. aastal

2. maini ootab PRIA heategevusorganisatsioonidelt taotlusi Euroopa Liidus enim puudust kannatavatele inimestele jagatava EL-i toiduabi koguste kohta 2010. aastaks.

Abivajajatele toiduainete tarnimine on EL-i turukorraldusmeede, mille raames on võimalus jagada vähekindlustatutele tasuta toiduaineid, mis on valmistatud sekkumiskokkuostu käigus varutud põllumajandustoodetest või kui vajalikke varusid sekkumisladudes pole, siis turult. Toiduabi skeemi rakendumise liikmesriikides otsustab Euroopa Komisjon, Eestis on see toiminud alates 2007. aastast ning jaotatud on teraviljatooteid - jahu ja makarone, tänavu esmakordselt ka toiduhelbeid.

Taotlusi saavad toiduabi jagamiseks esitada heategevusorganisatsioonid, kelle kohta on kanne mittetulundusühingute ja sihtasutuste registris ning kelle tegevusvaldkond hõlmab heategevust. Eestis on valdav osa toiduabist abivajajateni jõudnud Eesti Punase Risti ja selle maakondlike organisatsioonide vahendusel. Abivajajaid aitavad kohtadel välja selgitada ka kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad.

Toiduabi vahendada soovivad heategevusorganisatsioonid peavad hiljemalt 2. maiks PRIA-le esitama toiduabi soovi vormikohase taotluse 2010. aasta jaotusplaani kohta. Taotletav minimaalne kogus tooteliigi kohta on 100 kg, kogu taotluse minimaalne kogus peab olema vähemalt 500 kg.

Pärast taotluste laekumist edastab PRIA toiduabi-soovid Euroopa Komisjonile, kes otsustab sügisel järgmise aasta toiduabi eelarved. Seejärel korraldab PRIA toiduainete tarnija leidmiseks riigihanke, milles saavad osaleda pakkujad kõigist EL liikmesriikidest. Järgneva aasta 31.märtsiks teeb PRIA taotlejatele teatavaks, kui palju ja millist toiduabi nad saavad. Heategevusorganisatsioonidest taotlejad korraldavad toiduabi reaalse väljajagamise kohtadel. Toiduabina saadud tooteid ei tohi abivajajatele müüa, küll aga võib kasutada näiteks supiköökides toidu valmistamiseks ning küsida tasu valmistamiskulude katteks.

Mulluste taotluste põhjal tarnib tänavu Eestis jagamisele minevad toiduained riigihanke võitnud OÜ Haljas. Ligi 50 000 abivajajat saavad 140 tonni jahu, 180 tonni helbeid ja 286,2 tonni makarone, mille maksumus on üle viie miljoni krooni. Toiduabi jagavad tänavu Eesti Punane Rist, Rapla Vabakogudus ja Kristlik Kodu Petrula 28 paigas üle Eesti.

Tulevaks aastaks esitatavaid toiduabi-taotlusi saab esitada 2.maini PRIA keskusse aadressil Narva mnt 3, Tartu 51009. Taotlemise tingimused ja vajalikud vormid on saadaval meie kodulehel www.pria.ee/support/view/349/ , lisateavet saab PRIA turukorraldusbüroost telefonil 737 7630. Taotlejatel, kelle kliendiandmeid pole veel kantud PRIA toetuste registrisse, palume kindlasti täita ka vajalik registreerimisvorm, mille saab siit: www.pria.ee/content/Registrid/Toetuste_register

Arvamuse bänner bronn-vaike Infokeskus