Lisatud: 21. september 2007

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

21Sep2007 PRIA maksis saarlastele välja 5,2 miljonit pindalatoetusi

„Tegemist on taotlejatega, kelle puhul me tuvastasime 2006. aasta uutelt ortofotodelt, et nad on toetust taotlenud sellisele pinnale, millele tegelikult toetust maksta ei tohi,“ ütles PRIA peadirektor Jaan Kallas. „Kuna need pinnad ei pruukinud olla toetusõiguslikud ka varasematel aastatel, oli PRIA kohustatud võimalikeks tasaarveldusteks kinni pidama ka nende taotlejate maksed selliste pindade osas, mis olid toetusõiguslikud ja nõuetekohaselt hooldatud,“ selgitas Kallas. Kokku tuvastati taolisi mittetoetusõiguslikke pindu 470 Saare-, Hiiu-, Pärnu- ja Läänemaa taotlejal.

 

Erinevuste ilmnemisel kontrollis PRIA kõik need pinnad koha peal üle. Kontrolli käigus selgus, et 393 taotlejat on neid pindasid siiski mingis osas hooldanud teadmises, et need on toetusõiguslikud. 77 taotlejat ei olnud neil pindadel nõutud tegevusi üldse teostanud. „Nende alade üle kontrollimisel selgus, et registrikaartide järgi määratud toetusõiguslik pind oli peaaegu 100-protsendiliselt õige. Selliseid maid, mis kohapeal siiski toetusõiguslikuks osutusid, oli vaidlusalusest pinnast vaid pisut üle 27 ha ning need ennistati registrisse,“ ütles Kallas. Ãœlejäänud pinnad olid liigselt võsastunud või suisa metsa kasvanud.

 

Kuna toetuse saamise tingimused ei pruukinud olla kõigile taotlejatele üheselt arusaadavad, loobus PRIA praeguse põllumajandusministri initsiatiivil tehtud Vabariigi Valitsuse 19.07.2007 otsusega aastatel 2004-2005 välja makstud toetuste tagasinõudmisest selliste taotlejate puhul, kes olid toetust taotlenud ja maid hooldanud teadmises, et see pind on toetusõiguslik. „Siiski edaspidi neile maadele toetust taotleda ei tohi, samuti saavad taotlejad 2006. aastal taotletud toetust vaid toetusõigusliku pinna eest,“ täpsustast Kallas.

 

Ãœlejäänud 346-le selle probleemiga seotud Lääne-Eesti taotlejale on PRIA 2006. aasta pindalatoetused juba välja maksnud või teeb seda kahe järgmise nädala jooksul. „Siis peaks see probleem lõpuks ka lahendatud olema ning see lahendus on kindlasti taotlejatele kõige parem võimalik variant,“ ütles Kallas.

 

Need taotlejad, kes ei ole taotletud pindadel üldse nõutud tegevusi teostanud, peavad alusetult saadud toetused PRIAle siiski tagasi maksma. „Lihtsalt maa omamise eest toetust maksta ei saa. Kuna lõviosa toetusrahast tuleb Euroopa Liidu rahakotist, siis on väga täpselt määratud ka need tingimused, millistele maadele ja mille eest toetust maksta tohib,“ ütles Kallas ning lisas, et PRIA makseagentuurina tegeleb toetuse rakendamisega vastavalt Euroopa ja Eesti õigusaktidele.

 

„See, et antud juhtumi puhul taotlejatelt juba kord välja makstud toetusi tagasi ei nõuta, on väga erandlik ning selle võib tinglikult nimetada Eesti ELiga liitumise koolirahaks,“ rääkis Kallas. Tema sõnul vastutab tegelikult ikka taotleja PRIAle esitatud andmete õigsuse eest. Kallas rõhutas ka, et toetust taotledes võtab ikkagi taotleja endale kohustuse ka kõiki toetuse saamise tingimusi täita ning PRIAl on kohustus nende tingimuste täitmist kontrollida. „Aga eks see on ka mõtlemiskoht meile, kuidas taotlejaid kõigist tingimustest paremini informeerida,“ ütles PRIA peadirektor ning rõhutas, et PRIA tahab olla alati näoga taotleja poole, et võimalikud tekkivad probleemid saaks juba eos lahendada.

 

Igal aastal taotleb PRIAst erinevaid pindalatoetusi enam kui 18 tuhat taotlejat rohkem kui 800 000 hektarile. 2006. aastal taotletud pindalatoetusi on PRIA põllumeestele välja maksnud ligi 1,4 miljardit krooni.

 

NB! PRIA tuletab kiviaia toetuse taotlejatele meelde, et kui nad on toetust taotlenud ja neile on ka toetus määratud ning nad on saanud vastavasisulise PRIA peadirektori käskkirja väljavõtte, kuid ei ole tegelikult oma kiviaeda veel rajanud, on neil kohustus PRIAt sellest teavitada 20 päeva jooksul.

 

Uudised

Maaeluminister Tarmo Tamm andis täna Maaeluministeeriumis toimunud Eesti Vabariigi 101. aastapäevale pühendanud aktusel põllumajanduse ja maaelu edendajatele üle 3 ministeeriumi kuldmärki ja 33 hõbemärki.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Infokeskus Arvamuse bänner