Lisatud: 12. august 2010

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

12Aug2010 Põllumehed ootavad valitsuselt lubatud kompensatsioone

Põllumeeste keskliidu liikmed rääkisid Viljandimaal peetud suurkogul, et nad ootavad, et valitsus kompenseeriks kokkulepitud ulatuses Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide põllumajandustoetuste erinevusest tingitud vahe.
Et põllumajandustoetused on Eestis madalamad kui mujal Euroopas, lepiti Euroopa Liiduga ühinemisel kokku summad, mille ulatuses võib Eesti riik oma tootjatele seda vahet kompenseerida. Praegu jääb sellest aastas üle 200 miljoni puudu, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Rahandusminister Jürgen Ligi ütles, et Eestil pole selleks raha ja põllumajandustootjaist märksa olulisem on kogu riigi rahandussüsteemi stabiilsus. Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder oli pisut leebem.

"See arutelu seisab valitsuskabinetis veel ees ja mina neid lõpptulemusi küll ei oska öelda," nentis Seeder. "Põllumajandusministrina võin kinnitada, et põllumeeste ootused on täiesti põhjendatud. Aga samal ajal peame vaatama, kust see raha tuleb, millised on riigi tegelikud võimalused."

Põllumeeste keskliidu liikmed toodavad 80% Eesti toidutoormest. Liidu presidendiks valitud Saidafarmi omanik Juhan Särgava kinnitas, et peamiseks tuluallikaks on siiski kohalik turg. Täielikult suudetakse oma kaubaga katta Eesti piima, sealiha ja teravilja vajadus, vähem toodetakse veise- ja linnuliha. Tootjad usuvad, et Venemaa viljaprobleemid ja piima oodatav hinnatõus maailmaturul mõjutab kodumaist toodangut vähe.

"Euroliit on üks majandusruum. Ja need sündmused, mis sünnivad kas idas või hoopis teisel pool ookeani, need mõjutavad meid suhteliselt aeglaselt. Meie jaoks oli väga tähtis ja jääb väga tähtsaks tänase tarbija eelistus. Kodumaise toodangu eelistus on praegu täiesti tuntavalt olemas ja need, kes turul on, on kõik selle üle õnnelikud," rääkis Juhan Särgava.

Põllumehed taotlevad kohtumist Eesti Energia juhtidega ning taunivad, et kriisolukorras ei õnnestu ühendust saada ei energiaettevõtte ega ka häirekeskuse dispetšeritega.

 

Link originaaluudisele, ERR Uudised.

Arvamuse bänner Infokeskus bronn-vaike