Lisatud: 25. november 2009

Viimati muudetud: 25. november 2009

A A A
Prindi rss

Uudised

25Nov2009 Põllumajandusminister kritiseerib eridiisli aktsiisitõusu

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seederi sõnul toob riigikogu rahanduskomisjoni plaanitav elektri- ja kütuseaktsiisi tõus kaasa ka põllumajanduses kasutatava eridiisli hinnatõusu ning palub komisjonilt eridiislile erandit.

«Aastas kasutatakse põllumajandussektoris 95 000 - 105 000 tonni erimärgistatud diislikütust ning lihtne matemaatiline tehe näitab, et rahanduskomisjoni poolt otsustatud erimärgistatud diislikütuse aktsiisitõus suurendab põllumajandussektori kulutusi 65-72 miljonit krooni,» tõdes Seeder.

Minister märkis, et aktsiisitõusu näol on tegemist põllumajandustootmise täiendava maksustamisega, mis on üllatuseks nii tootjatele kui ka temale endale.

«Oleme täna olukorras, kus tootjatele makstavad kokkuostuhinnad on langenud oluliselt alla omahinna taseme ja mitmete põllumajandustootjate võlad riigi ning finantsasutuste ees tõusevad,» tõdes ta.

Seeder lausus, et võrreldes vanade Euroopa Liidu (EL) liikmesriikidega, on täiendavad otsetoetused Eestis suhteliselt madalad.

«Palun rahanduskomisjonil veelkord kaaluda oma ettepanekut ja võimalusel mitte rakendada eriotstarbelise vedelkütuse aktsiisitõuse sellises ulatuses,» lisas ta. «Juhul, kui rahanduskomisjon jääb oma ettepaneku juurde, teeme ettepaneku kogutud aktsiisiraha liita tootjatele makstavate täiendavate otsetoetuste summale.»

Rahanduskomisjoni ettepaneku kohaselt kallineks eriotstarbelise diislikütuse ja kerge kütteõli liiter koos käibemaksuga 82 senti. Põllumajandusministeeriumi andmetel kerkiks plaanitav aktsiisimäär eridiisli puhul 60 protsendi võrra.

Rahanduskomisjoni juhib reformierakondlane Taavi Rõivas. Seeder kuulub Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) ridadesse.

 

Allikas: e24.ee

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner Infokeskus bronn-vaike