Lisatud: 27. november 2009

Viimati muudetud: 27. november 2009

A A A
Prindi rss

Uudised

27Nov2009 Pindalatoetuse saavad esimesena kätte e-PRIA kliendid

Tänasest alates laekuvad kevadel e-PRIA vahendusel pindalatoetusi taotlenud põllumeeste kontodele esimesed põllukultuuri kasvatamise täiendava otsetoetuse summad, järgmisel nädalal saab hoo sisse ühtse pindalatoetuste väljamaksmine. Kokku määrab PRIA põllumeestele üle 1,14 miljardi krooni pindalapõhiseid otsetoetusi.

Esimestena saavad novembri lõpupäevil põllukultuuride kasvatamise toetuse kätte 259 maaharijat, kes esitasid korrektse taotluse e-PRIA vahendusel. "Sellega tänab PRIA oma kliente, kes on hakanud meie elektroonilise kliendiportaali e-PRIA kasutajaks," ütles PRIA otsetoetuste osakonna juhataja Andrus Rahnu. "e-PRIA kasutajale esmajärjekorras toetuste maksmist tahame rakendada tulevikus ka teiste otsetoetuste puhul ja usume, et see toob e-PRIAle rohkelt uusi kasutajaid!"

Tänavu kevadel esitas pindalatoetuse taotluse e-PRIAs 913 põllumeest 15 944-st.

Pindalapõhised otsetoetused moodustavad kokku suurima summa, mis Eesti põllumajandussektorisse paari kuu jooksul jõuab.

Toetus

Ühiku-määr kr/ha

Taotlejad/ Toetuse saajaid

Toetus  mln kr

Hektareid  kokku

Ühtne pindalatoetus

1107,79

15944/15758

946,6

856248

Põllukultuuri kasvatamise täiendav otsetoetus

312

5839/5766

122,56

392942

Põllumajanduskultuuri täiendav otsetoetus (2006.a põldude alusel)

231,4

5689/5577

75,37

325718

 

Juba oktoobris maksis PRIA 54 taotlejale välja kokku 0,8 mln krooni heinaseemne täiendavat otsetoetust.

Novembri- ja detsembrikuu jooksul maksab PRIA välja ühtse pindalatoetuse ja valdavalt ka põllukultuuri kasvatamise toetuse, ülejäänu maksmine jääb uue aasta jaanuarikuusse.

Kõigi toetuste puhul saavad esimestena raha kätte korrektsed põllumehed, kelle dokumentide ja põldudega polnud probleeme ning kellele määratud toetustest pole põhjust maha arvestada võlgnevusi ega teha tasaarveldusi.

Määratud toetuste andmeid saab vaadata PRIA kodulehel aadressil www.pria.ee/pindalatoetuste-saajad-2009 .  Kes aga on hakanud e-PRIA kasutajaks, võivad e-PRIA abil näha kõiki endaga seotud finantstoiminguid ja saada teada toetuse laekumise täpse kuupäeva.  Mitut liiki toetuse taotlejaile arvestatakse iga toetus eraldi ja ka laekub eraldi.

Lisaks otsetoetustele oli põllumeestel võimalik taotleda Maaelu arengukava keskkonnatoetusi - nende määramine ja maksmine algab Andrus Rahnu kinnitusel jaanuarikuus.

Ühtset pindalatoetust rahastab Euroopa Liit, ülejäänud toetusi Eesti riik. Ühtse pindalatoetuse ühikumäär on mullusest 175 kr/ha võrra kõrgem; see on aasta-aastalt kasvanud ja tõuseb ka edaspidi, kuni saavutab vanemate liikmesriikidega võrdväärse taseme.

Pindalapõhiseid otsetoetusi makstakse põllumajandustootjatele alates 2004. aastast eesmärgiga aidata tagada nende sissetulekut ja hüvitada osaliselt põllumajandusmaa korrashoidmiseks tehtud kulutusi.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Infokeskus Arvamuse bänner bronn-vaike