Lisatud: 30. september 2014

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

30Sep2014 Piimatööstuste kulud ja tulud kasvasid esimesel poolaastal 10%

Piimatööstuse müügitulu oli tänavu esimesel poolaastal ligi 10% ning kasum 1,7% suurem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Piimatööstuse kogukulud kasvasid samal perioodil samuti 10%, selgub piimatööstuse 2014. aasta esimese poolaasta ülevaatest.

Piimatööstuse müügitulu oli 2014. esimesel poolaastal Statistikaameti andmetel 206,4 miljonit eurot, mis oli varasemaga võrreldes 9,8% suurem. „Siseturul kasvas piimatoodete tarbimine ning vaatamata aasta alguses mitmele piimatööstusele kehtestatud ekspordikeelule Venemaa, Valgevene ja Kasahstani tolliliitu, kasvas ka piimatoodete eksport,“ ütles kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand.

Piimatoodete ekspordikäive oli esimesel poolaastal 117 miljonit eurot, mis on 24% võrra enam kui mullu samal ajal.

Samal ajal jätkus esimesel poolaastal kogukulude tõus. Ligi 10% kasvanud kogukulud olid esimesel poolaastal 200,9 miljonit eurot ja moodustasid 97% müügitulust. „Piima töötlemisprotsessis kallinesid paljud muutuvkulud nagu tööjõud, energia, tooraine, transport jt, tuues kaasa kogukulude tõusu,“ sõnas Taavi Kand. 

Piimatööstus tootis 2014. aastal 6 kuuga 136,0 tuh tonni piimatooteid, mida oli varasemaga võrreldes viiendiku võrra enam. Poolaasta jooksul kasvasid SA andmetel kõigi piimatoodete tootmismahud, enim või, joogipiima ja kohupiima toodang. Piimatööstuse kogukasum oli esialgsetel andmetel 5,6 mln eurot ning see suurenes 1,7%. Teisel poolaastal võib eeldada kasumi vähenemist, kuna mõju hakkab avaldama 7. augustil kehtestatud üldine Venemaa impordipiirang.

Põllumajandusministeeriumi arvutuste järgi  moodustas piimatööstuse toodang 4,0% töötleva tööstuse ja 24,9% toiduainetööstuse toodangu väärtusest.

Loe lähemalt piimatööstuse 2014. aasta I poolaasta ülevaatest:

http://www.agri.ee/sites/default/files/content/ylevaated/2014/piimatoostus-ylevaade-2014-02.pdfhttp://www.agri.ee/sites/default/files/content/ylevaated/2014/piimatoostus-ylevaade-2014-02.pdf


Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner bronn-vaike Infokeskus