Lisatud: 30. oktoober 2008

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

30Okt2008 Piimakvoodist sai kuue kuuga täidetud 48,2 protsenti

Piimakvoodi arvestuse aasta algab 1. aprillil ja lõpeb järgmise aasta 31. märtsil. Poolaasta kokkuvõte on tehtud septembrikuu lõpu seisuga. Eesti 1276 kvoodiomanikust piimatootjat tarnisid tööstustele 314,9 tuhat tonni piima, otse lõpptarbijale turustati piima ligi 2,9 tuhat tonni. Tarnekvoodi täituvus oli otseturustuskvoodi omast tunduvalt kõrgem - protsendid vastavalt 48,5 ja 28,5.

Eestile Euroopa Liidus (EL) kinnitatud piimakvoot püsis mitu aastat 646,4 tuhandel tonnil ning paaril viimasel aastal sai see Eestis täis 93% ulatuses. 2008/2009 kvoodiaastal suurendati kvooti kõigis liikmesriikides 2% võrra ning Eesti kvoot tõusis 659,3 tuhande tonnini. Siit ka põhjus, miks mullusest poolaastast üle kolme tuhande tonni võrra suurem toodang annab poole protsendi võrra madalama kvoodi-täituvuse.

PRIA riiklike toetuste büroo peaspetsialist Urve Seedre tõdes, et kuigi piimatoodang suurenes, on kvoodiomanike arv aasta-aastalt vähenenud: mullu samal ajal oli neid 1393, piimakvoodiaasta lõpuks tänavu märtsis 1358, praegu 1276. „Kvoodiomanike arv väheneb, aga toodetud piima kogus samal ajal tõuseb. See näitab, et üha rohkem piimakarja on suurtootjate käes ja tootmine on efektiivne,“ märkis Seedre.

Piimakvoot on ELi liikmesriikides kehtestatud piima ületootmise piiramiseks; kvooti ületanud riigid peavad maksma trahvi, mille riik nõuab omakorda sisse individuaalset kvooti ületanud tootjatelt.

Eesti reguleerib piimatootmist kvoodi ehk lubatud tootmismahu järgi alates 2003. aastast. Esimesel kvoodiaastal 2003/2004 toodeti Eestis 501 tuhat tonni piima ja kvoodiomanikke oli 2136.

Käesoleval nädalal saadab PRIA kõigile kvoodiomanikele teatised nende individuaalse kvoodi täitmise kohta.

1. novembril algab periood, mil kvoodiomanikud saavad taotleda piimakvoodi liigiti muutmist. Tarnekvoodi muutmist sama koguse otseturustuskvoodiga või vastupidi. Kvooti on võimalik muuta üks kord kvoodiaasta jooksul ning üksnes avalduse esitamise hetkeks täitmata individuaalse kvoodi ulatuses. Kvoodi muutmise avaldused tuleb tuua PRIA maakondlikesse büroodesse hiljemalt 10. jaanuariks 2009, vajalikud vormid on saadaval meie kodulehel http://www.pria.ee/piima_tootmiskvoodid/taotlusvormid/

Uudised

Maaeluminister Tarmo Tamm andis täna Maaeluministeeriumis toimunud Eesti Vabariigi 101. aastapäevale pühendanud aktusel põllumajanduse ja maaelu edendajatele üle 3 ministeeriumi kuldmärki ja 33 hõbemärki.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Infokeskus Arvamuse bänner