Lisatud: 17. juuni 2014

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

17Jun2014 Piimakvoodi arutelu jätkub juulis

Euroopa Liidu põllumajandusministrid arutasid esmaspäeval Luksemburgis toimunud Euroopa Nõukogu istungil piimakvoodi ületustasu rakendamise leevendamist viimasel kvoodiaastal, kuid kompromissi ei leitud. Ministrid tegid ettepaneku jätkata arutelusid juuli nõukogus. 

"Kokkuleppele täna ei jõutud, kuigi lisandus riike, kes mõistavad, et kvoodi kadumise eel pole mõistlik sanktsioone rakendada," ütles põllumajandusminister Ivari Padar. "Kui me tahame tootmist arendada ja konkureerida üle maailma, siis võiksime anda võimaluse neile tootjaile, kes on selleks valmis." 

Kuigi tervikuna jääb piimatootmine ka viimasel kvoodiaastal (2014/2015) Euroopa Liidus kokkulepitud piiridesse, oli kvoodiületustasu rakendamise leevendamise vastu oli 10 EL liikmesriiki. Kokkuleppe saavutamiseks on vaja kvalifitseeritud häälteenamust. 

Mitmel riigi, sh Eesti tootjatel võib seista ees olukord, kus tuleks kvoodi ületamise eest tasu maksta. Kvoodiületustasu suurus 100 kg piima kohta on 27,83 eurot. 2014/2015 on Eestile määratud piimakvoodi suuruseks 692 926 049 kg. Eelmisel, 2013/2014 kvoodiaastal oli piima korrigeeritud tarnekvoodi täituvus 99,41%. 

Kui juulis õnnestub EL põllumajandus- ja kalandusnõukogus kokkulepe saavutada, peab kvoodiületustasu rakendamise leevendamise kinnitama ka Euroopa Komisjon. 

Liikmesriikidele tootmiskvootide kinnitamisega soovis Euroopa Liit piirata võimalikku ületootmist. Kui riigile eraldatud tootmiskvoot on ületatud, peavad individuaalsetest kvootidest enam tootnud ettevõtted maksma kvoodiületamise tasu. Piimakvootide kaotamine alates 1. aprillist 2015 otsustati 2008. aastal.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Infokeskus bronn-vaike Arvamuse bänner