Lisatud: 05. veebruar 2010

Viimati muudetud: 05. veebruar 2010

A A A
Prindi rss

Uudised

05Veebr2010 Perefirma peab Saaremaal Põhjamaade moodsamat kalakasvandust

Kalade geneetikat õppinud Priit Lulla rakendab õpitut oma pereettevõttes, mis rajas Saaremaale omalaadse suletud  ruumis asuva kalakasvatuse. Eriliseks teeb Kõrkvere külas Urmeti talu maadel asuva ettevõtmise tõik, et varem pole Põhjamaades rajatud ühtegi sellist kalakasvandust, mis kasutaks nii vähe vett ja oleks samas soojustatud ning suletud ruumis.


Saarlane Priit Lulla lükkas 2006. aastal Saaremaal Pöidel käima Põhjamaade moodsaima kalakasvanduse, millel läheb aasta-aastalt üha paremini.
„Analoogseid kalakasvatusi on ka Taanimaal, kuid need on kõik avatud. Praegu ehitatakse aga juba ka selliseid nagu on meil," sõnas Priit Lulla.
AquaMyk OÜ kalakasvanduse algus oli raske nagu iga uue ettevõtmise käivitamine. Peamine probleem oli rahas, mitte oskusteabe puudumises. Nimelt õppis Tallinnas saarlaste peres sündinud, kuid alates seitsmendast elukuust Saaremaal elav Priit Lulla Tartu  ülikoolis geenitehnoloogiat. Kooli lõpetamise järel siirdus ta aga magistrantuuri Eesti Maaülikooli kalade geneetika erialale. Pöidele 2006. aasta detsembris kalakasvandust rajades sai ta võimaluse rakendada õpitut ka praktikas.
„Saaremaa on praegu kõige kiiremini arenev kalakasvatusregioon," kinnitas Priit Lulla. „Siin tegutseb neli tõsiseltvõetavat ettevõtet ja kasutatav tehnoloogia on Eesti moodsaim. Mujal Eestis pole aga uusi tehnoloogiaid jõutud veel kalakasvatustes eriti juurutama hakata."
Omapärane on Saaremaal ka see, et kalakasvatused pole mitte konkurendid, vaid teevad üksteisega tihedalt koostööd.


Riskantne samm

AquaMyk kalakasvatust ähvardab vaid üks suur risk - kui sageli elektrikatkestustega kimpus oleval Saaremaal peaks ka  kalakasvandusest voolpooleks tunniks ära minema, hukkuvad kõik kalad. „Elektrikatkestus on meie kõige suurem hirm," kinnitas Priit Lulla. „Ekstsesse on meie tegutsemisajal palju olnud, kuid mis ei tapa, teeb tugevamaks. Õnneks ei ole siiamaani ükski kala seetõttu hukkunud, kuid elektrikatkestusi on piirkonnas olnud üsna palju. Kõige pikem katkestus oli 52 tundi, kui Orissaare alajaam maha põles. Siis hoidsime hinge kinni, et varugeneraator vastu peaks. Kütus hakkas vahepeal juba lõppema ja ma pidin Kuressaarest lisa tooma. Aga kokkuvõttes läks õnneks."

 

Äri läheb hästi

Kuigi tootmisbaasi rajamine keskustest eemale oli seotud suurte riskidega, läheb ettevõttel majanduslangusest hoolimata hästi.
„Loomulikult on masu ka meile tuntavat mõju avaldanud, näiteks eluskala müük on praktiliselt olematuks kuivanud," osutas Priit Lulla. Hoolimata sellest on tootmismaht järjekindlalt kasvanud. Kui esimesel aastal tootis AquaMyk 50 tonni vikerforelli,siis nüüdseks on tootmismaht kasvanud 100 tonnile aastas. Kaugemaks eesmärgiks on seatud 150 tonnini jõudmine.
Ettevõte kasutab puurkaevu põhjavett, mida pumbatakse vastavalt vajadusele üks kaks liitrit sekundis. Siis kui kalu on vähe, saadakse mõnel päeval hakkama ka värske veeta. Kasvandus on keskendunud ainult vikerforellile. „Teiste kalaliikidega on see probleem, et nad taluvad suhteliselt halvasti stressi," viitas Priit Lulla. „Kuigi vikerforell talub stressi paremini kui teised liigid, tuleb siiski ettevaatlik olla, et kalu mitte liigselt häirida."
Kokku ujub kasvanduse basseinides praegu 50 000 vikerforelli, kes on sõltuvalt suurusest jaotatud erinevate basseinide vahel.
Ettevõte teeb tööd ka selle nimel, et hakata ise maime kasvatama. Varem osteti neid sisse Soomest, kuid nüüd Saaremaalt Pähkla kalakasvatusest. Uue projekti tarvis küsiti abi Euroopa Kalandusfondi meetmetest. Lootus on saada neli miljonit krooni toetust, millele lisandub omafinantseering. Selle raha eest on kavas rajada haudejaam ja kalamaimude kasvatus.
Tundub uskumatuna, et suures tootmisüksuses töötab vaid neli inimest. „Tegelikult isegi kaks, teistelt ostan teenust sisse," selgitas Priit Lulla.

 

Eesti kala on parema maitsega

Priit Lulla sõnul on ettevõte pidevas arengus. Nii sai tänavu näiteks rajatud oma kalatööstus, kus toimub kalade rookimine. Plaanis on hakata ka kala suitsutama.
AquaMyk OÜ turustab kogu toodangu Eesti kalakauplustes ja ekspordi peale ei mõtle. Põhjus on hinnas, sest välismaa odava kalaga on raske konkureerida.
Eesti kala põhiline eelis on selle värskus, sest tihtipeale tuuakse siinsele  turule välismaalt külmutatud kala, mille maitseomadused on tunduvalt kehvemad. Seega eelistagem eestimaist!

 

Toetuse kogusumma 8 025 625 krooni (RAK 2004-2006, EKF 2007-2013)

Kalakasvatushoone üldehitus, elektrisüsteemi, kanalisatsiooni ja veetorustiku ning õhutorustiku paigaldamine - 3 320 246 krooni

Diiselgeneraatori ostmine ja paigaldus - 113 704 krooni

 

 
 

Ilmunud 2009/2010 talvel PRIA trükises "Euroopast maale - 10 edulugu eurotoetuste kasutamisest Eestis". Tasuta trükist küsige PRIA maakondlikest büroodest või keskusest!

 

 

Uudised

Maaeluminister Tarmo Tamm andis täna Maaeluministeeriumis toimunud Eesti Vabariigi 101. aastapäevale pühendanud aktusel põllumajanduse ja maaelu edendajatele üle 3 ministeeriumi kuldmärki ja 33 hõbemärki.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner bronn-vaike Infokeskus