Lisatud: 29. juuni 2010

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

29Jun2010 Nõuete eiramine võib piimatootjad toetustest ilma jätta

 

Kuigi enamik Pärnumaa suuremaid piimatootjaid on suutnud farmid keskkonnanõuetega vastavusse viia, on endiselt ka mahajääjaid, keda nõuete eiramine ähvardab ilma jätta sadadest tuhandetest toetuskroonidest.

Keskkonnanõuete täitmata jätmisel võib keskkonnainspektsioon omanikke trahvida kuni 30 000 krooniga. Trahvist enam pelgavad loomapidajad aga inspektoreid, sest neid oleneb, kas ettevõte saab PRIA kaudu tulevat miljonitesse kroonidesse ulatuvat toetust ja millises ulatuses, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kümnekonnast Pärnumaa suurfarmist on kõige keerulisemas seisus Suigu külje all asuv üle 600 looma ja 20 töötajaga Roigumõisa OÜ. Pärast inspektorite läinudreedest visiiti on küll endast parim antud, näiteks silohoidla juba peaaegu korras, aga sõnnikuga seotud nõuete täitmine käib lähiajal üle jõu.

"Ettevõttel on tahesõnnikuhoidla, mis paraku ei mahuta nende nõutud sõnniku kogust ja ei vasta ka sõnnikuhoidlale kehtestatud nõuetele. Ja vedelsõnnikuhoidlat ettevõte piisavalt kasutada ei saa, kuna ei ole välja ehitatud pumpamissüsteemi. Loomade arv tuleks alla viia, aga ettevõtja seda paraku teha ei taha," rääkis keskkonnainspektsiooni keskkonnakaitse vaneminspektor Liina Grauberg.

Roigumõisa OÜ perenaine Terje Tölp on mures. Piima kokkuostuhind oli mitu aastat madal. Laen saadi küll tänavu kaelast, aga areneda on raske.

"Tingimused lähevad järjest rangemaks ja need jõuavad kiiremini ette, kui me rahaliselt järele jõuame. Ise tahaks jätkata, sest tööd on ju alustatud, aga ei oska praegu öelda," ütles Tölp.

Keskkonnainspektori kinnitusel on Roigumõisa farmil samad nõuded täitmata juba vähemalt kolm aastat. Sanktsioone on juba rakendatud ja sel aastal lähevad need karmimaks. Menetlus käib.

Siiski on edukas suurkarja pidamine võimalik ka keskkonnakaitsjatega vastuollu minemata. Halinga osaühingul on 2600-pealine kari.

"Ega me ka ei ole ideaalsed. Me saame ka ettekirjutusi, aga need ettekirjutused tulenevad ka millestki. Meil on 4000 hektarit ja 60 inimest tööl, masinad sõidavad. Ikka tuleb puhtinimlikku eksitust ka, kõike ei jõua kontrollida," rääkis Halinga OÜ peremees Raul Peetson.

Ta lisas, et kui ettekirjutused tulevad, siis proovitakse neid ka täita.

Link originaaluudisele ERR, Aktuaalne Kaamera

Uudised

Euroopa Kontrollikoda on 2019.a. aasta alguses avaldanud oma eriaruande 01/2019 „Võitlemine pettustega ELi raha kasutamisel: vajadus tegutseda“. Kontrollikoda on Euroopa Liidu sõltumatu audiitor ja annab hinnangu nii Euroopa Komisjoni kui ka liikmesriikide süsteemidele. Kontrollikoja eriaruande hinnangul peaks EL tugevdama võitlust pettuste vastu ja anti mitmeid soovitusi, kuidas tuleks pettustevastast süsteemi

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Arvamuse bänner Infokeskus