Lisatud: 01. november 2010

Viimati muudetud: 05. november 2010

A A A
Prindi rss

Uudised

01Nov2010 Novembris algab nisu sekkumiskokkuost ja odra-varude müük

Euroopa Komisjon on otsustanud alustada liikmesriikides 1.novembrist pehme nisu sekkumiskokkuostu. 24.novembrist algab aga eelmistel aastatel sekkumisladudesse varutud odra müük.

Vilja sekkumiskokkuost on Euroopa Liidu turukorraldusmeede, mida rakendatakse teatud põllumajandustoodangu madalate turuhindade puhul selleks, et aidata põllumajandusettevõtetel tootmiskulusid katta ja toodangu eest mõistlikumat tasu saada. Kui vilja turuhind tõuseb, suunab Euroopa Komisjon (EK) liikmesriikides sekkumisladudesse kokku ostetud vilja müüki enampakkumise korras, samuti kasutatakse seda toiduabi-toodete maksumuse kompenseerimiseks.

Eestis on põllumajandustoodete sekkumiskokkuostu koordineerijaks PRIA turukorraldusbüroo, ladustuskohad on leitud riigihanke korras.

1.novembril algava ja tuleva aasta 31. maini kestva pehme nisu kokkuostul kehtestas Euroopa Komisjon algseks hinnaks 1585,16 kr/t (101,31 EUR/t), hinda võidakse korrigeerida sõltuvalt vilja kvaliteedist. Üksikasjalikum info on PRIA kodulehel www.pria.ee.

"Eestis on vilja sekkumiskokkuostu paaril eelmisel aastal pakutud ainult otra, aga uuel perioodil esialgu odra kokkuostu ei tule," rõhutab PRIA turukorraldusbüroo juhataja Lily Hantson. "Tõenäoliselt pole see prbleemiks, sest vilja turuhinnad on Eestis kuuldavasti tänavu palju kõrgemad kui mullu. Küll aga oli sekkumiskokkuost eelmisel aastal paljudele abiks - PRIA vahendusel kokkuostetud otra on praegu ladudes 74 798 tonni  121 miljoni krooni väärtuses. Nii suurt kogust pole Eestis varem vilja sekkumiskokkuostu ühel perioodil kokku ostetud," lisas Hantson.

EK määras, et 34 738 tonni Eesti sekkumisvaru-odrast eraldatakse Lätile toiduabi jaoks, 40 060 tonni suunatakse müüki. Hinnapakkumiste esitamise korra jm kohta pole EK veel üksikasju teatanud, edaspidi vahendab ka seda teavet PRIA koduleht.

Alates 1. maist 2004, mil Eesti liitus Euroopa Liiduga, käivitus Eestis EL-iga ühtne turukorraldus, mille eesmärgiks on põllumajandustoodete turu stabiliseerimine, tootlikkuse suurendamine, toiduainetega kindlustatus ja tootjatele õiglase sissetuleku tagamine. Eestis on teravilja sekkumiskokkuost varem toimunud 2004-2006 ja alates 2008.aastast.

Uudised

21.08 toimunud kalandusnõukogu istungil arutati kalandussektori huvigruppidega ettepanekuid Euroopa Merendus- ja Kalandusfondi 2014‒2020 rakenduskava eelarvevahendite ümberjagamiseks. Lõplikud otsused langetatakse 11. septembril toimuval seirekomisjoni istungil.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner bronn-vaike Infokeskus