Lisatud: 25. veebruar 2010

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

25Veebr2010 Maaelu sai mullu 3,3 miljardit krooni toetusi

PRIA maksis 2009.a jooksul Eesti põllumajanduse, maaelu ja kalanduse edendamiseks välja 3,3 miljardit krooni toetusi. Summa on suurem kui ühelgi varasemal aastal.

Toetuste eelarve lubanuks välja maksta veelgi rohkem ning määramisotsuseid tegimegi ligi 4,4 miljardi krooni ulatuses. Erinevus määratud ja väljamakstud summa vahel tekib peamiselt investeeringutoetustega seoses: ettevõtjal, kes on koostanud rahataotluse juurde projekti ja äriplaani, peab esmalt leidma ise raha kavandatu elluviimiseks. Aega on tal selleks kaks aastat ning PRIAst saab ta raha kätte pärast kuludokumentide esitamist. Teadagi on nii omafinantseeringu kui laenuraha leidmine praegu väga keeruline. Kuid raha ei lähe kindlasti kaotsi - kaheaastased investeeringute elluviimise tähtajad hakkavad täituma alles tänavu.

1,14 miljardit krooni said mullu otsetoetustena põllumehed, ligi veerand miljardit loomapidajad. Üle poole miljardi lisandus keskkonnatoetustena. Maaelu arengukava investeeringutoetustena maksime välja ligi 1,7 miljardit krooni (määramisotsuseid tegime 2,3 miljardi kohta), Euroopa Kalandusfondi eelarvest 135 mln krooni (määramisotsuseid 463 mln kr).

PRIA peadirektor Jaan Kallas kiidab PRIA kliente - taotlusi esitatakse üha korrektsemalt, vigu on vähem ja petmisi on Eestis toetuste kasutamisel vähe. Peadirektor soovitab keerulisemate taotluste vormistamisel kasutada nõuandeteenistuste konsulentide abi. Statistika näitab, et sellistest taotlustest on enamik kvaliteetsed, aga ilma nende abita koostatuist paljud vigased. Tänavu rakendub kord, et oluliste puudustega investeeringutaotlusi enam menetlusse ei võeta.

Alates aastast 2001 kuni 2009.a lõpuni on PRIA välja maksnud ligi 16,5 miljardit krooni toetusi, millest 10,4 miljardit pärineb Euroopa Liidust ja 6,1 miljardit Eesti riigilt.

 

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Infokeskus bronn-vaike Arvamuse bänner