Lisatud: 03. november 2015

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

03Nov2015 Kruuse arutas Gruusia põllumajandusministriga koostöövõimalusi

Maaeluminister Urmas Kruuse kohtus täna (esmaspäeval) Gruusia põllumajandusministri Otar Daneliaga, kellega arutati koostöövõimalusi Gruusia toiduohutussüsteemi vastavusse viimisel Euroopa Liidu nõuetega, vastastikuseid kaubandussuhteid ning Eesti ja Gruusia teaduskoostööd põllumajanduse valdkonnas. 

„Eesti toetab Gruusia püüdlusi Euroopa Liiduga liitumisel ja saame oma kogemuse põhjal jätkata nõustamist eelkõige Gruusia toiduohutuse vastavusse viimisel EL nõuetega,“ sõnas Kruuse. „Senine koostöö on toonud edukaid projekte nii piimanduses kui tõuaretuses ja loonud edasisi müügikontakte, mis on viinud reaalsete tehinguteni.“

Ministri sõnul on Eestil ja Gruusial koostöökohti ka põllumajandussaaduste kaubanduses. „Meil on põllumajandussaaduste kaubanduses sarnaseid probleeme, kui me räägime näiteks Venemaa turust. Ka Eesti ja Gruusia omavahelises kaubanduses on kasutamata potentsiaali, mida oleme järjest enam avamas,“ rääkis Kruuse.  

Gruusia oli 2014. aastal Eesti kaubanduspartnerina põllumajandussaaduste ja toidukaupade ekspordis 66. kohal (258 000 euro väärtuses) ja impordis 41. kohal (1,9 mln euro väärtuses). Tänavu jaanuarist kuni augustini on Eesti põllumajandussaadusi ja toidukaupu Gruusiasse eksporditud 741 026 euro väärtuses, millest üle poole moodustavad piim ja piimatooted (piimapulber). Piimapulbri eksport Gruusiasse algas 2014. aastal.

Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu teatel on tänu arengukoostööprojekti „Veiste tõuaretusalaste abinõude rakendamine Gruusia piimakasvatuse ettevõtetes“ kontaktidele Gruusiasse müüdud kaks koormat tõuloomi; tegemist on pärast Eesti taasiseseisvumist esimeste Gruusiasse müüdud tõuveistega. Eestist pärit tõuveiseid eksponeeritakse 18.-20. novembrini toimuval messil Tbilisis.

Viimastel aastatel on Eesti aidanud Gruusia põllumajandussektorit toiduohutusreeglite alastes projektides (2012-2013, 2014, 2015). Käimas on näiteks HACCP-meetodil põhineva toiduohutuse enesekontrolli süsteemi põhimõtete tutvustamine Gruusia väikestes juustutööstustes ning tänavu detsembrini kestab Eesti Tõuloomakasvatajate Ühistu projekt, mille raames koolitatakse Gruusia piimakarjakasvatajaid veiste tõuaretuse teemal. Gruusia on kuni aastani 2020 üks Eesti arengukoostöö prioriteetseid sihtriike.

Gruusia põllumajandusminister Otar Danelia on Gruusia peaministri delegatsiooniga Eestis visiidil 2. ja 3. novembril.

Infokeskus Arvamuse bänner bronn-vaike