Lisatud: 01. detsember 2009

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

01Det2009 Koolipuuvilja-programm käivitus hoogsalt

Algklasside õpilastele toetusraha abiga koolipuuvilja ja -köögivilja jagamine läks sügisel hoogsalt käima: 16. novembriks on programmis osalemiseks PRIA heakskiidu saanud 175 viljade tarnijat, kes varustavad 293 kooli. Lapsi, kelleni värske puu- ja köögivili jõuab, on ligi 35 000.

Koolipuuvilja programm rakendus Eestis tänavu sügisel esimest korda. Programmis osalemise skeem on samasugune nagu koolipiima-programmi puhul. - Esmalt esitab viljade tulevane tarnija PRIAle heakskiidutaotluse. Selle põhjal kontrollib PRIA, kas taotlusesse kirjapandud kool ja selline arv õpilasi ikka olemas on, toitlustajal/kaubandusettevõttel on juriidilise isiku staatus, jne.

Niipea kui PRIA heakiiduotsuse langetab, saab lastele puu- ja köögivilju jagama hakata. Põllumajandusministeeriumis koostatud rakendusmäärus lubab määruse lisas loetletud vilju jagada üks kord nädalas maksumusega 3,35 kr õpilase kohta. Hüvitise saab viljade hankija PRIAst tagantjärele iga kahekuuse perioodi kohta; selleks tuleb PRIAle esitada vormikohane toetustaotlus, milles on kirjas lastele jagatud viljad liigiti, kogused, maksumus, laste arv.

 

Kõigi viljade jaoks toetust ei saa

Novembris hakkasid taotlused PRIA riiklike toetuste büroosse jõudma. Paraku on ligi kolmandik laekunud taotlustest sellised, mida täies ulatuses rahuldada ei saa.

„Üllatavalt paljudes koolides on lastele antud selliseid lõunamaiseid puuvilju, mille kohta ei ole meil lubatud toetust maksta: apelsinid, mandariinid, banaanid, viinamarjad, kiivid," tõdeb riiklike toetuste büroo juhataja Liina Tilk. „Kui vaadata toetuskõlbulike viljade loetelu, siis moodustavad suurema osa neist üldse köögiviljad. Puuviljadest ja marjadest tulevad kõne alla sellised, mis kasvavad ka Eestis."

 

PRIA on koolipuuviljatoetuse saamiseks sobivate viljade loetelu paigutanud oma kodulehel www.pria.ee/koolipuuviljatoetus/ otse toetusmeedet tutvustavasse avateksti ning lisanud loetelu neist viljadest, mille jaoks toetust ei saa. „Palume toetustaotluste vormistamisel ja viljade jagamisel seda täpselt järgida," rõhutab Liina Tilk. „Nendega, kes on taotluse vormistanud mittesobivate viljade kohta, võtame ühendust ja palume esitada korrigeeritud taotluse."

Lastele toetuse abil puuvilja ja köögivilja jagamisest huvitatud koolid saavad jätkuvalt koolipuuviljade programmiga liituda. Kuidas seda teha, selleks saab juhiseid ülalpool viidatud veebiaadressil.

Koolipuuvilja-programmi rahastab 75% ulatuses Euroopa Liit, 25% ulatuses Eesti riik.

 

Lubatud viljad

(Allikas: põllumajandusministri 24.07.009 määruse nr 86 lisa 1)

Tomatid, värsked või jahutatud

Kapsas, lillkapsas, nuikapsas, lehtkapsas ja muu söödav kapsas perekonnast Brassica, värske või jahutatud

Aedsalat (Lactuca sativa) ja sigur (Cichorium spp.), värske või jahutatud

Porgand, naeris, söögipeet, aed-piimjuur, juurseller, redis jms söödav juurvili, värske või jahutatud

Kurgid ja kornišonid, värsked või jahutatud

Kaunviljad, poetatud või poetamata, värsked või jahutatud

Muu köögivili, värsked või jahutatud

Värsked õunad, pirnid ja küdooniad

Värsked kirsid, ploomid ja laukaploomid

Muud värsked marjad ja puuviljad (maasikad, vaarikad, sõstrad, jõhvikad, mustikad)

NB! Toetusskeemi raames ei toetata lõunamaiste puuviljade nagu nt banaanide, kiivide, apelsinide, mandariinide, viinamarjade jne tarbimist.

 

 

 

Arvamuse bänner Infokeskus bronn-vaike