Lisatud: 15. juuni 2011

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

15Jun2011 Kolibakteri kahjud hüvitatakse ka Eesti põllumeestele

Eesti köögiviljakasvatajatel on võimalik juhul, kui tervet Euroopat mõjutanud kolibakteri puhang on ka nende majandustegevust mõjutanud, selle eest hüvitist saada.

Euroopa Komisjon maksab kolibakteri puhangust tingitud kahjude eest Euroopa köögiviljakasvatajatele erakorralise hüvitisena kokku 210 miljonit eurot. „Väiksem või suurem mõju on juhtunul kõigi riikide põllumeestele, sest tarbijad on köögiviljade suhtes kõikjal ettevaatlikud,” rääkis Põllumajandusministeeriumi põllumajandus- ja kaubanduspoliitika asekantsler Andres Oopkaup.

Saamata jäänud tulu hüvitatakse tomati, kurgi, salati, paprika ja suvikõrvitsate eest. Ajavahemikuks, millal saamata jäänud tulu osaliselt kompenseeritakse, on 26. mai kuni 30. juuni käesoleval aastal.

Hüvitist makstakse koguste eest, mis jäi tootjatel müümata ning on seetõttu kas turult kõrvaldatud või koristamata jäänud. Toetuse summa arvutatakse esialgse ettepaneku kohaselt 2007. aasta samal perioodil olnud keskmiste hindade järgi ning toetus ei ole suurem kui 50 protsenti sellest. „Kui toetust küsitakse kokku 210 miljonist eurost rohkem, siis vähendatakse seda protsenti kõigile proportsionaalselt,” märkis Oopkaup.

Eesti köögiviljakasvatajad peavad soovi korral andmed oma turult kõrvaldatud toodangu kohta võimalikult operatiivselt esitama Põllumajandusametile. Põllumajandusametile tuleb esitada järgmised andmed: toote liik, turult kõrvaldamise puhul toodangu kogus, vastavus Euroopa Liidu vastavale puu- ja köögivilja turustusstandardile ning saagi koristamata jätmise puhul pindala. Turult kõrvaldamise puhul tuleb lisada informatsioon, mida kavatsetakse toodetega teha. Teavitamise järgselt viib Põllumajandusamet läbi kohapealse kontrolli, ilma milleta ei ole hiljem võimalik rahuldada abi saamise taotlust.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner Infokeskus bronn-vaike