Lisatud: 09. oktoober 2015

Viimati muudetud: 09. oktoober 2015

A A A
Prindi rss

Uudised

09Okt2015 Investeeringud pagaritööstusesse on suurenenud

Joonis 1. Pagaritööstuse müügitulu, kulud, kogukasum (mln €). Allikas: Statistikaamet

Pagaritööstused investeerisid 2015. aasta esimesel poolaastal materiaalsesse põhivarasse 3,8 miljonit eurot ehk 61% enam kui mullu samal ajal, selgub Maaeluministeeriumis koostatud Eesti pagaritööstuse ülevaatest.

„Investeeringud pagaritööstuses on hakanud taas suurenema, et tihedas konkurentsis kasvatada efektiivsust. See on oluline, kuna pagaritööstuste puhul on suurenenud ka  ekspordi osakaal,“ ütles Maaeluministeeriumi kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand.

Pagaritööstuste müügitulu oli 2015. aasta esimesel poolaastal 89,7 miljonit eurot ehk aasta varasemast 5,6% enam. Toodangust ligi kolmandik läks ekspordiks, mis tähendab väljaveo 11% suurust kasvu. „Kui mõned aastad tagasi oli pagaritööstus selgelt siseturule orienteeritud, siis praeguseks on ekspordi osatähtsus toodangus oluliselt kasvanud. Lisaks värsketele pagaritoodetele on suurenenud külmutatud toodete väljavedu,“ ütles Kand.

Käibe kasvu aeglustumine ja kulude, eelkõige tööjõukulude, kiire kasv on vähendanud pagaritööstuse kasumit. 2015. aasta esimesel poolaastal oli pagaritööstuse kogukasum 1,5 miljonit eurot (2014. aasta I pa 4,9 miljonit eurot).

Pagaritööstuse toodang moodustas esimeses kvartalis 8,8% toiduainetööstuse ja 1,3% töötleva tööstuse toodangust.

Eestis tegutses Statistikaameti lühiajastatistika andmetel 2015. aasta I poolaastal keskmiselt 140 pagaritööstuse ettevõtet, kus töötas kokku 2870 inimest. See moodustas 19,1% toiduainetööstuses hõivatud inimestest.

 

Vaata ka: Eesti pagaritööstuse 2015. aasta I poolaasta ülevaadeUudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner Infokeskus bronn-vaike