Lisatud: 06. september 2010

Viimati muudetud: 06. september 2010

A A A
Prindi rss

Uudised

06Sep2010 Üha enam inimesi püüab kiviaedu toetuse toel korda teha

PRIA poolt maaelu arengukava raames jagatav kiviaedade taastamise toetus on andnud inimestele tõsise tõuke vanade kiviaedade korrastamiseks.

Aastaiks 2007 kuni 2013 on kiviaedade taastamiseks kokku eraldatud 54 miljonit krooni. Et kiviaedade rohkuse poolest on Eestis esirinnas Saaremaa, siis on just sealt ka kõige enam taotlusi esitatud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eelmisel kuul lõppenud taotlusvooru laekus üle Eesti kokku 299 avaldust, millest Saaremaalt tuli 200. Saaremaal tahetakse taastada 57,5 kilomeetri ulatuses kiviaedu. PRIA-l on seekord  raha jagada 20 miljonit krooni, millest paraku kõikidele aiataastajatele ei jagu.

"Kindlasti on eelistatud need taotlused, mille eesmärk on väärtustada külamiljööd," ütles PRIA Saaremaa büroo peaspetsialist Kaili Nugin.

Tänavu makstakse aiatöö eest pisut vähem kui varem, ehk kuni 90 cm kõrguse kiviaia taastamise eest 250 krooni ja kõrgema aia puhul 391 krooni meetri eest.

Saaremaal Kihelkonnal koos abikaasaga viie aasta jooksul üle poole kilomeetri kiviaedu taastanud Jaan Köster ütles, et nende summadega tuleb välja küll. Nüüd ootab ta PRIA-st vastust, et taas tööle hakata

"Võib öelda küll nii, et raha stimuleerib aeda tegema. Ja Ilus on ta ka pärast," rääkis Köster.

Oluline on asja juures see, et raha makstakse välja alles siis, kui aed valmis. Ja kui töö kehv, siis tuleb puudused likvideerida - aed peab vastama nõuetele.

"Need kiviaiad, mida ma eelmisel aastal vaatamas käisin, mida inimesed olid lappinud, olid tõesti väga korralikud. Võimalik, et siin on raske üleüldse mingit tulu teenida. Heal juhul saadakse ots-otsaga kokku," ütles muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Rita Peirumaa.

Eelmise aasta taotlusvoorust, kus samuti läks jagamisele 20 miljonit krooni, oli PRIA poolt augusti lõpuks välja makstud 5 miljonit krooni 11 kilomeetri aia eest.

Vaata uudist

Allikas: ERR, Toimetas Inga-Gretel Linkgreim

 

 

Infokeskus bronn-vaike Arvamuse bänner