Lisatud: 12. august 2008

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

12Aug2008 Euroopa toiduabi jõuab PRIA vahendusel abivajajateni

Tänavu jagatakse välja 185 tonni makarone ning 94 tonni nisujahu. Kauba tarnija selgus PRIA poolt väljakuulutatud riigihanke tulemusel – selleks on tänavu AS Haljas, kaup on toodetud ja erimärgistusega pakendisse pandud Leedus.

 

Euroopa ühenduses enim puudust kannatajatele toiduainete tarnimine on Euroopa Liidu turukorraldusmeede, mille skeem on järgmine. - Liikmesriikides ostetakse ja ladustatakse sekkumiskokkuostu käigus põllumajandustooteid, nende varude realiseerimiseks valmistatakse neist toiduaineid abivajajaile jagamiseks. Kohalike omavalitsuste sotsiaaltöötajad ja heategevusorganisatsioonid selgitavad välja abivajajad. PRIA-le esitavad toiduabi saamiseks taotluse heategevusorganisatsioonid (Eestis oli taotlejaid tänavu kolm: Rapla Vabakogudus, SA Dharma Heategevuskeskus ning Eesti Punane Rist, viimase maakondlikud organisatsioonid vahendavad toiduabi reaalselt peaaegu kõigisse maakondadesse). Toiduabi saabumisest teatavad ja jaotavad toiduained inimestele kätte heategevusorganisatsioonide kohalikud seltsid ja valdade sotsiaaltöötajad.

Heategevusorganisatsioonid peavad toiduainete kohta arvestust, PRIA kontrollib kõiki toiduabiga seotud etappe ladustamisest ja transpordist väljajagamiseni.

 

„Toiduabiks mõeldud tooteid inimestele müüa ei tohi, need on mõeldud tasuta jagamiseks. Pakendil on ka sellesisuline teavitus,“ rõhutas PRIA turukorralduse büroo juhataja Lily Hantson.

Hantsoni sõnul näitab Tallinnas ja Ida-Virumaal juba alanud toiduabi jagamine, et abi on oodatud. „Käisime heategevusorganisatsioonide jaotuskohti vaatamas Kohtla-Järvel, Püssis, Kohtla-Nõmmel. Heategevusorganisatsioonidelt saadud tagasiside kohaselt on abi saabumise vastu elav huvi. Seejuures jälgivad kohalikud inimesed ise üsna teraselt, kes toiduabi saab ja kas see läheb ikka õigesse kohta.“

 

Väljajagatava toiduabi suurus on tänavu ligi 2,6 miljonit krooni, mis katab nii toidukaupade  maksumuse kui transpordi heategevusorganisatsiooni jaotuskohtadesse. Abisaajaid on taotluste põhjal umbes 30 000. Tänavu 2. maini said heategevusorganisatsioonid esitada taotlusi 2009. aasta toiduabi saamiseks, ning küsitud kogused kujunesid tänavusest märksa suuremaks: kokku 547 tonni, mis plaanitakse jagada ligi 50 000 abivajajale.

 

Järgmise aasta toiduabi-skeemi rakendamise EL-i liikmesriikides otsustab Euroopa Komisjon hiljemalt novembrikuus, kui teatatakse liikmesriikidele toiduabiks eraldatavate vahendite suurus. - Kui sekkumisvarudes on, mida jagada, siis eraldatakse sealt näiteks teravilja makaronide jms valmistamiseks; kui sekkumislaod on tühjad, siis eraldatakse raha toodete ostmiseks turult.

Puudustkannatavail inimestel, kes sooviksid osa saada PRIA kaudu saadavast Euroopa Liidu toiduabist, soovitab Lily Hantson võtta ühendust kohaliku sotsiaaltöötajaga või heategevusorganisatsiooni kohaliku seltsiga. Praegu jagatav toiduabi jõuab sinna, kus seda on 2007. aasta taotlusperioodil taotletud.

 

Uudised

Maaeluminister Tarmo Tamm allkirjastas mesilaspere toetuse määruse. Mesilasperede toetus aitab kaasa bioloogilise mitmekesisuse säilitamisele ja põllumajanduskultuuride saagikuse kasvule.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner bronn-vaike Infokeskus