Lisatud: 31. august 2012

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

31Aug2012 Esimese poolaasta piimatoodang viimaste aastate suurim

Produktiivsuse tõus tagas 2012. aasta esimeses pooles Eesti viimaste aastate suurima piimatoodangu – ligi 359 000 tonni piima, mis on 4,3% suurem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga, selgub põllumajandussektori esimese poolaasta ülevaatest. 

 „Tootmine on esimesel poolaastal suurenenud olukorras, kus tootjahinnad on langenud, aga tootmisvahendite hind kasvanud – see teeb meie piimatootjate olukorra keeruliseks aga näitab ka piima tootmise efektiivsuse tõusu,“ ütles põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. „Ja siin tuleb lisaks piimandussektorile kiita ka teraviljakasvatajaid, kes on kasvupindasid sel aastal laiendanud.“

Teravilja kasvupind käesoleval aastal on Statistikaameti augustis avaldatud esialgsete andmete alusel 309 400 hektarit ehk 4% suurem kui eelmisel aastal. Suurenenud on taliviljade osakaal (+27%) ning vähenenud suviviljade (-3%) oma. 

Esimese poolaasta andmetel teravilja (eriti nisu ja odra) hinnad langesid, olles eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 15-20% madalamad. 

„Kui jälgida maailma ja Euroopa Liidu turul toimuvat, siis teisel poolaastal on tõenäoliselt oodata teravilja jätkuvat hinnatõusu,“ ütles põllumajandus- ja maaelupoliitika asekantsler Illar Lemetti. „Teraviljatootjatele  on see hea uudis, sest esimese poolaasta jahe kevad soodustas teraviljade võrsumist ja eeldused heaks  saagiks on olemas. Tõrvatilk meepotti on olnud koristusperioodi vihmane algus, mis on saagikoristust takistanud.“

Piima pakkumise suurenemine Euroopa Liidus ja teistes olulistes piimatooteid eksportivates riikides surus piimatoodete hindasid 2012. aasta esimesel poolaastal allapoole. Euroopa Liidus saavutasid aga piimatoodete hinnad esimese poolaasta andmetel põhja mais ja juunis ning sellest tulenevalt võib lähikuudel oodata ka piima kokkuostuhinna edasise languse peatumist.

Põllumajandussaaduste tootjahind vähenes II kvartalis võrreldes eelmise aasta sama perioodiga 5,8% võrra. Oluline vähenemine võrreldes eelmise aasta sama perioodiga oli kartuli (-26,3%), köögivilja- ja aiandussaaduste (-17,2%) ning teravilja (-10,9%) osas. Tootjahinnaindeks tõusis märgatavalt munadel (15,1%). 

Põllumajandussaaduste tootmise vahendite ostuhinnaindeks suurenes 2,7%. Enim suurenes energia, kütuse ja määrdeainete hinnaindeks (10,8%). Seega oli põllumajandustootjale käesoleva aasta II kvartalis majandamine keerulisem kui eelmise aasta II kvartalis, sest kulud kasvasid, kuid sissetulekud olid väiksemad kui eelmisel aastal samal ajal.    

 Põllumajandussektori 2012. aasta I poolaasta ülevaade on kättesaadav siit: http://www.agri.ee/public/juurkataloog/POLLUMAJANDUS_JA_TT/pollumajandussektor_ylevaade_2012_II_kv.pdf 

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Infokeskus Arvamuse bänner