Lisatud: 05. veebruar 2010

Viimati muudetud: 16. veebruar 2010

A A A
Prindi rss

Uudised

05Veebr2010 Alatskivi ajaloolise pastoraadi taasavamine ühendab kogukonda

Väikeses Alatskivi aleviku südames on inimeste annetuste ja Euroopa Liidu toetusraha abiga saanud uue välisilme vana pastoraadi hoone, millest loodetakse lähiaastatel kujunevat koguduse ja kohalike elanike vabaajakeskus mitmesugusteks tegevusteks.

Kõrtsi ja vallamaja naabruses torkab silma pastelsetes toonides kahekordne maja uue plekk-katusega. Veel paar aastat tagasi riivas see kirju ajalooga hoone elanike ja külaliste silma. Kuid ilusaks vuntsitud pastoraadi uks on endiselt lukus. Ja lukku jääb ta veel kes teab mitmeks aastaks, kuna maja on ilus vaid väljast. Sees on tunda rõskust ja kopitushaisu, tubades on eelmisest kasutajast jäänud lauad ja kapid, mis ootavad prügimäele viimist. Põrandad vajuvad nagu kummimadrats ja hoolikalt peab ette vaatama, et jalg  pehkinud laudadest läbi ei vajuks.
Pastoraadi hoone omanikuks on Alatskivi 55 annetajaliikmega kogudus, kellele vallavalitsus enam kui kümme aastat tagasi selle tagastas. Maja taastamiseks nende annetustest paraku ei piisa.


Kogudusel pole kodu

Kokkulepitud ajal astub kirikuõpetaja välja mitte pastoraadi uksest, vaid oma autost. Sest kogudusel pole kohta, kus koos käia, kantseleitööd teeb õpetaja oma kodus.
Kui kirikuõpetaja Raigo Ojamets 1993. aastal pärast Usuteaduse Instituudi lõpetamist Kodavere koguduse õpetajana ametisse asus, sai ta oma hoole alla ka Alatskivi koguduse. Raha oli koguduse kassas siis vaid 100 krooni.
Aastal 1937 kirikuõpetaja majaks ehitatud hoonel on kirev ajalugu. „Toona oli koguduse käes hoone vaid neli aastat, kui nõukogude võim sellele uue otstarbe leidis. Läbi aegade on majas töötanud Kallaste rajoonikohus, siin on asunud Alatskivi keskkooli internaat, õpetajate korterid, lasteaed.
Viimati tegutses hoones ambulatoorium, mis kolis välja mitu aastat tagasi, ja veel praegugi meenutab ruumides olev kraam nende eluolu.


Maja saab kogukonna osaks

Väikese koguduse jaoks on pastoraadi hoone liiga suur ja kulukas majandada. „Sõlmisime vallavalitsusega avaliku kasutuse lepingu, mis tähendab, et anname esimesel korrusel nende kasutusse köögi ja toa sotsiaaltööks puuetega inimeste jaoks, ülakorrusele aga ruumid näiteks laste päevahoiu ja noortetöö tarvis. Vastutasuks tasub vald maja küttekulud," ütles Ojamets.
Praegu käivad pensionäridest memmed koos lasteaias, noortel ja terviselt põduratel pole aga paika ühistegevuseks. Pastoraat võiks olla kohaks, kus kurta oma hingehäda mitte ainult kirikuõpetajale, vaid ka aega veeta eakaaslastega. Ojamets näeb vaimusilmas ka ühte tuba päevakeskuse jaoks, kuhu vanemad saaksid tuua oma lapsi mängima.
Pastoraadi valmimist ootavad kohalikud elanikud pikisilmi. Valla sotsiaalnõunik Anne Lukk möönis, et kuna kogudus on väike ja pastoraati pole vallas varem olnud, siis on ka kirik rahvast veidi eemale jäänud. Pastoraadi valmimine peaks tema sõnul aitama kogukonda liita ja sellest võiks saada kooskäimise koht kõigile inimestele. „Oleme mõelnud seal avada päevakeskuse puuetega inimestele, vabaajakeskuse noortele, viiksime sinna üle ka beebikooli ja tööd alustaks laste päevahoid. Meelsasti näeksime seal tegutsemas ka pühapäevakooli," nimetas Lukk.


Hoone ootab uut rahasüsti

Pastoraadimaja võiks oma uksed nii koguduse liikmetele kui ka teistele valla elanikele avada juba 2013. aastal. Seda aga siis, kui õpetaja Ojametsal õnnestub kirjutada nii head projektid, et need pääsevad rahasaajate hulka. Silt majal annab teada, et pastoraat on juba saanud toetust - Euroopa Liidust ja 2007. aasta taotlusvoorust saadud toetuste abil on rekonstrueeritud katus ja seinad, tehtud lammutustöid, viimistletud välimust, samuti ehitatud katlaruum.
Õpetaja Ojametsale oli juba ametisse asudes selge, et koguduse kõhn rahakott ei suuda mingil moel pastoraadi kordategemist rahastada. Ainsa väljapääsuna näis õpetajale küsida toetust. Pakkus ju Maaelu arengukava külade uuendamise ja arendamise investeeringutoetust. Enne toetuse küsimist oli vaja aga ehitusprojekti, et teada saada tööde maksumust. „Projekti tegemine maksis 60 000 krooni, selle summa maksis kogudus n-ö omast taskust kinni," ütles Ojamets. Kaks aastat tagasi saigi EELK Alatskivi kogudus esimese rahasüsti. Raigo Ojametsa teada on Tartu praostkonnast euroliidu toetust saanud ka Maarja-Magdaleena, Võnnu ja Kodavere kogudused.
Selleks, et Alatskivi kalmistu kõrval asuv pastoraadihoone täielikult valmis saaks, oleks PRIA kaudu saadud 938 796 kroonile lisaks vaja veel ligi kolm miljonit krooni.

 

Toetuse kogusumma 938 796 krooni (MAK 2007-2013)

Hoone lammutustööd, seinte ja katuse rekonstrueerimine ning välisviimistluse teostus - 858 796 krooni

Katlaruumi ehitamine - 80 000 krooni

 

 
 

 

Ilmunud 2009/2010 talvel PRIA trükises "Euroopast maale - 10 edulugu eurotoetuste kasutamisest Eestis". Tasuta trükist küsige PRIA maakondlikest büroodest või keskusest!

 

 

bronn-vaike Arvamuse bänner Infokeskus