Lisatud: 12. september 2012

Viimati muudetud: 14. september 2012

A A A
Prindi rss

Uudised

12Sep2012 Seeder: toidu tooraine päritolu peab olema tähistatud

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder rõhutas tänasel Eesti Piimatootjate koostöökogu, Maag Piimatööstuse ja Rimi Eesti pressikonverentsil, et Eesti tarbijal peab olema võimalus valida toodet selle päritolu ja tootja järgi.

„Anonüümset kaupa peab meie poelettidel vähemaks jääma. Tarbija peab saama tootelt teada tootja ja tooraine päritolu,“ ütles Helir-Valdor Seeder. „Küsimus on tarbija ja tootja vahelises usalduses – anonüümse päritoluga toidukaupade puhul ei saa usaldust tekkida.“

Seederi sõnul suudab teadlikum tarbija mõjutada kaubandust ning toetab läbi oma valikute kodumaist tootmist. „Teadlikum tarbija saab suurendada kodumaise toodangu tarbimist ning läbi selle mõjutab ka kaubandust sortimendi valikute tegemisel. Piimatootjate, töötlejate ja kaupmeeste koostöö anonüümsete omamärgi toodete vähendamisel on siinkohal väga hea algatus ning märgib läbipaistvuse ja usaldusväärsuse kasvu kogu sektoris,“ rääkis Seeder.

Täna teatasid Eesti suurim piimatootjate ühendus EPIKO TÜ Eesti Piimatootjate Koostöökogu, mille liikmed toodavad kaks kolmandikku Eesti toorpiimast, 100% eestimaisele kapitalile kuuluv Maag Piimatööstus AS ning Rimi ja Säästumarketi kaupluseid haldav Rimi Eesti Food AS, et alustasid kauplustes müüdava omamärgi piimatähistamist kodumaise tooraine päritolule ning Eesti töötlejale viitava märgisega.

Statistikaameti andmetel tarbisid Eesti inimesed 2011. aastal kokku ligi 140 000 tonni piima, mis on aastas ca 104 kg piima inimese kohta.

Piimatoodang on Eestis järjest kasvanud ning produktiivsuse tõstmisega saavutati 2012. aasta esimeses pooles viimaste aastate suurim toodang – ligi 359 000 tonni piima, mis on 4,3% suurem võrreldes eelmise aasta sama perioodiga. Eesti piimatööstuse käive moodustab neljandiku kogu Eesti toiduainetööstuse käibest.

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Infokeskus Arvamuse bänner