Lisatud: 24. august 2010

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

24Aug2010 Külakiige ehitamise eest tuleb riigile mitu tuhat krooni maksta

 

Ametnikud peavad karmilt järgima nii riigilõivuseadust kui ka ehitusseadust. 
 
Veel enne, kui külaelu aktivistid saavad loa kiige või küla lipumasti ehitamiseks, peavad nad tasuma 2000 krooni riigilõivu. Just kahe tuhande krooni tasumine ja ehitusloa hankimine kohalikust omavalitsusest on eelduseks, et külaelu toetavad organisatsioonid, näiteks PRIA, hakkaks üldse läbi vaatama maaelu edendamiseks mõeldud raha-abi taotlust.

Sellise arusaamatu ja sügavalt ebaõiglase probleemiga puutus kokku mittetulundusühing Unipiha, kui soovis kohalikku parki külakiike püstitada. Tuli välja, et külaelu edendamiseks rahaabi taotlemisel tuleb kõigepealt ise 2000 krooni välja anda.

Tulevase kiige asukoht Unipiha park asub Nõo vallas Tartumaal. Valla ehitusosakonna juhataja Aarne Timm on probleemiga kursis.

„Inimesena tundub mulle selline nõue ebaõiglane, ametnikuna pean ma aga järgima nii riigilõivuseadust kui ka ehitusseadust, mille alusel tuleb 2000 krooni liigilõivu tasuda veel enne, kui külaseltsi rahaabi taotlust üldse läbi vaatama hakatakse," rääkis Timm. Tema arvates pole õige nõuda külaelu edendajailt enne toetusotsuse langetamist nii riigilõivu tasumist kui ka ehitusloa olemasolu. „Muidu võib juhtuda, et annad raha välja, aga toetust ei saagi."

Tuntud mure

Tartumaa arendusseltsi töötajad, kes vahendavad erinevaid abitaotlusi PRIA-le, nentisid, et nemad peavad seadust järgima.

Külaseltse ühendava katusorganisatsiooni Kodukant tegevjuht Kaie Toobal andis teada, et mured külaelu edendamise ja külade kaunistamise eest küsitava arusaamatu riigilõivuga on ammu tuntud.

„See probleem on olnud või tuleb kõigil MTÜ-del päevakorda, kui nad on juba taotlenud või hakkavad taotlema luba avalikuks kasutamiseks mõeldud külakiige, aga ka tantsuplatsi või muu sarnase ehitamiseks," selgitas Toobal. Ta näeb probleemi lahendusvõimalusena kas seaduste muutmist või siis valitsuse määrusega seaduste rakendamise täpsustamist.

Samal ajal on teada, et mõned külaseltsid on riigilõivust mööda hiilinud niinimetatud JOKK-skeemi kasutades. Nimelt on nad vormistanud külakiige või lipumasti eravalduses olevaks. Sellisel juhul ei tule nende ehitamise eest riigilõivu tasuda.

Raha läheb ühest taskust teise

  • Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehitusosakonna juhataja Margus Sarmeti sõnul läheb külakiige või lipumasti ehitamise eest küsitav riigilõiv kohaliku omavalitsuse tulubaasi kohaliku ehitusjärelevalve tegemiseks. Ta teab tuua näiteid, kus omavalitsus on tellijana loobunud iseendalt lasteaia või kooli ehitamise eest riigilõivu nõudmisest, sest sisuliselt oleks see ju absurdne raha ühest taskust teise tõstmine.
  • „Ma ei näe probleemi ka selles, kui vald ei küsiks kiigeplatsi ja lipuvarda eest lõivu," arutles Sarmet, lisades, et ehitusjärelevalve kohustusest raha küsimata jätmine vallavalitsust siiski ei vabasta.

Artikkel ilmus ajalehes Eesti Päevaleht 24.08.2010, autor Rein Sikk.

Uudised

Euroopa Kontrollikoda on 2019.a. aasta alguses avaldanud oma eriaruande 01/2019 „Võitlemine pettustega ELi raha kasutamisel: vajadus tegutseda“. Kontrollikoda on Euroopa Liidu sõltumatu audiitor ja annab hinnangu nii Euroopa Komisjoni kui ka liikmesriikide süsteemidele. Kontrollikoja eriaruande hinnangul peaks EL tugevdama võitlust pettuste vastu ja anti mitmeid soovitusi, kuidas tuleks pettustevastast süsteemi

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Arvamuse bänner Infokeskus