Lisatud: 06. aprill 2016

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

06Apr2016 2015. aastal toodeti pagaritooteid 130 miljoni euro väärtuses

Pagaritööstus tootis 2015. aastal ligikaudu 130 miljoni euro väärtuses toodangut, millest pea kolmandik eksporditi. Sektori majandustulemusi mõjutas kõige enam ühe suurtootja - Fazeri otsus Eestis tootmine lõpetada, selgub Maaeluministeeriumis koostatud pagaritööstuse 2015. aasta ülevaatest.

„Kui veel mõned aastad tagasi oli pagaritööstus selgelt siseturule orienteeritud, siis viimastel aastatel on ekspordi osatähtsus oluliselt kasvanud. Ekspordi olulisust on raske ülehinnata, sest Eestis on pagaritoodete tarbimine aasta-aastalt vähenenud ja tootmismahtusid on võimalik kasvatada vaid välisturgude abil,“ ütles kaubanduse ja põllumajandussaadusi töötleva tööstuse osakonna juhataja Taavi Kand. „Kui toiduainetööstuses tervikuna eksport 2015. aastal vähenes, siis pagaritööstus suutis toodangu väljavedu 4% võrra suurendada.“

Samuti on hakanud taas suurenema  pagaritööstuses tehtavad investeeringud, mille üheks põhjuseks on maaelu arengukava uue eelarveperioodi 2014-2020 toetusmeetmete avanemine. Pagaritööstused investeerisid 2015. aastal 10,8 miljonit eurot ehk üle kahe korra rohkem kui eelmisel aastal. Sellest 8,1 miljonit eurot ehk 75% investeeriti masinatesse ja seadmetesse, st potentsiaalse efektiivsuse ja mahu kasvu.

Käibe kasvu aeglustumine ja kulude kiire kasv vähendas pagaritööstuse kasumit. Samuti vähendas sektori kasumlikkust Fazeri tootmise lõpetamine Eestis. Pagaritööstussektori kogukasum oli 2015. aastal vaid 1,7 miljonit eurot, mis 85% vähem võrreldes aasta varasemaga.

„Konkurents leivaturul on väga tihe ja konkurentsis püsimiseks on ettevõtted asunud tootmist optimeerima. Sektori kasumlikkuse languse peamiseks põhjuseks on ühe suurema turuosaga pagaritööstuse otsus oma tegevus Baltikumis konsolideerida ja Eestis tootmine lõpetada,“ lisas Kand.

Statistikaameti andmetel tegutseb pagaritööstuses keskmiselt 140 ettevõtet. Tööga hõivatud on keskmiselt 2982 inimest, mida oli 258 inimese võrra (+9,5%) rohkem kui eelneval aastal.

Pagaritööstuse ettevõtetena käsitletakse ülevaates ettevõtteid, mis tegelevad leiva- ja saiatootmise, valikpagaritoodete, sh kookide, pirukate, tortide jm tootmisega ning kuiviku- ja küpsisetootmisega.

Pagaritööstuse 2015. aasta ülevaade

 

Uudised

15. juunil lõppes PRIAs pindalatoetuste ja MAK loomapõhiste toetuste taotluste vastuvõtt. Sel aastal oli ühtse pindalatoetuse taotlejaid kokku 14 546, kes taotlesid toetust 963 147 ha suurusele pinnale. Peale taotlusperioodi lõppu algab kohapealse kontrolli periood, mis kestab oktoobri lõpuni. Sellel perioodil kontrollib PRIA, et taotlustel olevad andmed on õiged ning vajadusel täpsustatakse koos kliendiga taotlusel olevat infot. Et kontrolli tegevused toimuksid ladusalt palume kliendil või tema esindajal võimalusel viibida kohapealse kontrolli juures. See muudab infovahetuse kliendi ja PRIA vahel oluliselt lihtsamaks ja selgemaks.

Kõik uudised »

Liitu infokirja listiga

struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Infokeskus Arvamuse bänner bronn-vaike