Lisatud: 19. november 2008

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

19Nov2008 PRIA valmistub põllumeestele pindalatoetusi maksma

Maaharijate pangaarvetele hakkab raha laekuma alates detsembrikuu esimestest päevadest ehk kümmekond päeva varem kui möödunud aastal, kinnitas PRIA otsetoetuste osakonna menetlusbüroo juhataja Terje Kukk.

Pindalapõhiste otsetoetuste hulka kuuluvad ühtne pindalatoetus ja põllukultuuri kasvatamise täiendav otsetoetus ning referentsaasta andmete alusel makstavad nn tootmisest lahtiseotud  põllumajanduskultuuri  ja heinaseemne täiendavad otsetoetused. Viimatinimetatu rakendus tänavu esmakordselt.

Kokku esitasid 17 231 taotlejat ühtse pindalatoetuse taotluse 856 585 hektari kohta – pind on mullusest üle 24 000 hektari suurem. Otsused põllukultuuri kasvatamise täiendava otsetoetuse osas tuleb lisaks teha 6692 taotlejale ning põllumajanduskultuuri ja heinaseemne täiendava otsetoetuse osas kokku 6243 taotlejale.

Küsimusele, kuidas on ühikumäärad muutunud mulluste määradega võrreldes, annab vastuse järgnev tabel:

Toetus

Ühikumäär 2007 kr/ha

Ühikumäär 2008 kr/ha

Ãœhtne pindalatoetus

759,72

932,61

Põllukultuuri kasvatamise täiendav otsetoetus

588,00

538,50

Põllumajanduskultuuri täiendav otsetoetus

292,47

340,80

Heinaseemne täiendav otsetoetus

-

579,20

 

„Toetuste määramise tähtaeg on 1. detsember ja selleks ajaks on kindlasti kõik toetused välja arvestatud ja määratud,“ kinnitas Terje Kukk. „Töötame nii kiiresti kui võimalik, et põllumehed toetused ruttu kätte saaksid, ehkki toetuste väljamaksmise tähtaeg on alles 30. juuni 2009.“

Kukk selgitas, mis PRIA-l toetuste väljamaksmiseks veel nädalapäevade jooksul teha tuleb: „Nüüd arvutab menetlusbüroo taotlejatele välja neile määratavad toetussummad ning valmistab ette otsused kas toetuse täieliku või  osalise määramise kohta, mõnel juhul ka toetusest ilmajätmise kohta. Otsused kinnitatakse PRIA peadirektori käskkirjaga ning tehakse taotlejale teatavaks. Toetuse saajate nimekirjad avaldab PRIA oma veebilehel, otsuse käskkirjast saavad väljavõtte need taotlejad, kelle toetussummat on vähendatud või kellele toetust ei määrata. PRIA toetuste finantseerimise osakond kontrollib taotlejate võlgnevusi, teeb vajalikud tasaarveldused ning edastab maksedokumendid riigikassale, kust raha taotlejatele üle kantakse.“

Pindalapõhised keskkonnatoetused määrab PRIA taotlejaile jaanuaris ja maksab valdavalt välja veebruaris.

Otsetoetusi makstakse Euroopa Liidu ühtse põllumajanduspoliitika raames selleks, et  hüvitada põllumeestele maa harimise ja põllumajandustootmisega seotud kulutusi ning säilitada põllumaade viljakus toiduainete nõudluse kasvu ja tuleviku vajadusi arvestades. Ãœhtne pindalatoetus tuleb EL-i, ülejäänud otsetoetused Eesti riigi eelarvest.

Uudised

Loe, kuidas PRIA teostab põldude seiret satelliidiga ja millised tähelepanekud klientidele edaspidi rohumaade hooldamisel kasuks tulevad.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner bronn-vaike Infokeskus