Lisatud: 04. detsember 2007

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

04Det2007 PRIA maksab taotlejatele ligi 950 miljonit krooni pindalatoetusi

„Võrreldes varasemate aastatega on suurenenud toetusmäärad hektari kohta ja kogu makstav toetussumma,“ ütles PRIA otsetoetuste büroo juhataja Tanel Trell. Samas lisas Trell, et pind, millele toetust taotletakse, on aastast aastasse püsinud enamvähem ühesuurune. „Taotlejate arv on aga vähenenud – kui näiteks 2005. aastal taotles pindalatoetusi üle 19 tuhande taotleja, siis tänavu esitasid oma taotluse 17549 põllumeest,“ tõi Trell välja olulised numbrid taotlemise statistikas. „Kogu Euroopas on tegelikult praegu selline trend, kus väikese pinna harijad lõpetavad tegevuse ja annavad maa üle suurematele tootjatele,“ selgitas Trell.

 

PRIA määras 17335 põllumehele ühtset pindalatoetust (ÜPT) enam kui 832 tuhande hektari hooldamise eest 630,9 miljonit krooni. Võrreldes varasemate aastatega on ühe hektari eest makstav toetuse määr suurenenud, ulatudes nüüd 759,72 kroonini. Ühtse pindalatoetuse väljamaksmisega taotlejatele alustab PRIA 13. detsembril.

 

Põllukultuuri kasvatamise täiendavat otsetoetust määras PRIA 6742 taotlejale 364 tuhandel hektaril kultuuride nõuetekohase kasvatamise eest 214 miljonit krooni. Selle toetuse ühikumäär on tänavu 588 krooni hektari kohta ning toetuse väljamaksmisega alustab PRIA 11. detsembril.

 

Kui neid kahte toetust on põllumehed saanud PRIAst taotleda juba alates 2004. aastast, siis tänavu sai esmakordselt taotleda ka nn. tootmisest lahti seotud põllumajanduskultuuri täiendavat otsetoetust. See tähendab, et toetuse saamiseks pidi taotleja küll eelmisel aastal põllukultuure kasvatama, kuid sel aastal nad seda enam teha ei pruukinud. Seda toetust said 6453 taotlejat kokku 103,3 miljonit krooni, ühe hektari eest makstava toetuse suurus on 292,47 krooni. Selle toetuse väljamaksmisega alustab PRIA järgmise aasta jaanuaris.

 

Kui toetust taotles kokku üle 17 tuhande taotleja, siis ligi 3000 neist oli selliseid, kellele määrati toetust ainult osaliselt või ei määratud üldse. „Kahjuks taotlejad kipuvad teinekord unustama, et toetuse saamiseks ei piisa vaid taotluse esitamisest, vaid tuleb täita ka talle esitatud nõudeid,“ ütles Trell ning lisas, et nende nõuete täitmist kontrollivad PRIA inspektorid igal aastal enam kui tuhande taotleja juures kohapeal. „Lisaks kontrollitakse muidugi kõik esitatud dokumendid, võrreldakse neid andmebaasidega ja põllumassiivide registriga,“ selgitas Trell. Toetuse vähendamise või mittemääramise peamisteks põhjuseks oli see, et toetuse nõuetele vastav pind oli taotletust väiksem või rohumaa oli õigaegselt niitmata või karjatamata jäetud.

 

Lisaks ühtsele pindalatoetusele ja põllukultuuri kasvatamise toetusele sai maikuus PRIAst taotleda ka teisi pindalatoetusi – põllumajanduslikku keskkonnatoetust, ebasoodsamate alade toetust ja Natura-alade toetust. Nende menetlemine PRIAs alles käib ning toetus määratakse taotlejatele järgmise aasta jaanuaris. Energiakultuuri toetus määratakse ning maskatakse taotlejatele välja hiljemalt järgmise aasta 30. juuniks.

 

Toetuse saajate nimekiri on järgmisest nädalast koos toetussummadega nähtav ka PRIA veebilehel www.pria.ee

 

Uudised

Eile lõppes maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise investeeringutoetuse taotlusvoor. Ettevõtjatel oli võimalus taotleda PRIA vahendusel investeeringutoetust projektidele, mis aitavad mitmekesistada maapiirkondade majandustegevust väljaspool põllumajandustootmist.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

Arvamuse bänner bronn-vaike Infokeskus