Lisatud: 08. jaanuar 2009

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

08Jan2009 PRIA avastab pettused niikuinii
Euroopa Liidu tõukefondide mullusest toetusrahast maksti aasta lõpuks välja 23% ehk 630 miljonit krooni. Kuidas on olukord PRIA jagatavate põllumajandustoetustega?

Töötasime jõulude eel tempoga miljard nädalas. Eelmise aasta jooksul maksime välja ligi 4,5 miljardit krooni. Probleem on kogu liidus ülitõsine: põllumajandus- ja maaelufondide väljamaksed olid mullu kolmandas kvartalis prognoositust keskmiselt ainult 67%. Eesti näitaja oli parim – 94%. 
 
Millised uued toetused tulevad sel aastal?

Kalandusfondi ja maaelu arengukava toetuste osas tuleb 14 uut meedet, millega turgutatakse ühistegevust, LEADERi rakendamist ja kohalikku sorti taimede kasvatamist. Uus toetus on ka loomade karjatamise toetus. Toetuste eelarve on 4,45 miljardit, sellele lisandub 1 miljard eelmisest aastast üle tulevaid investeeringutoetusi, niisiis 5,45 miljardit, mis on üle 5% Eesti riigieelarvest.  
 
Mis alanud aastal taotlejate jaoks muutub?

Peakontoris alustame aastat avatud teenindussaalis, remont lõppes jõulude eel. Kalli raha eest koostati teenindusstandard. Tulevad koolitused meie endi töötajatele. Siht on viia võimalikult rohkem tööd keskkontorist maakondlikesse teenindusbüroodesse, et kliendile lähemal olla. See säästaks kliendi aega.  
 
Alates jaanuarist on meie teenindusbürood esmaspäeviti avatud kella kuueni õhtul, sest kõigil pole paratamatult võimalik tööajal PRIAs asju ajamas käia. Muudel päevadel oleme avatud poole üheksast hommikul kuni neljani õhtul.  
 
Kuidas on olukord pettustega?

Praegu on kontrolli all. Me ei ole väga palju petuskeeme läbi lasknud, aga nende katsete arv kasvab sel aastal meie riskianalüüsi alusel 4–5 korda. Iga kümnes otsus on eitav ja mõnikord tähendavad need pettust. Me ei saa kellelegi näpuga näidata, saame vaid öelda, et tegu on katsega petta.  
 
Milliste toetuste taotlejad on üritanud petta?

Eelkõige investeeringutoetuste küsijad: on proovitud võltsida majandusaasta aruandeid ja majandusnäitajaid. Raha on inimestel tänavu vähem ja toetusraha väärtus kasvab kindlasti. Sealt tekibki petmissoov. Kui suudame taotlusi piisavalt kontrollida, ei pea Eesti edaspidi trahve maksma.  
 
Väikesi eksimusi ei ole vähemaks jäänud ka pindalatoetuste puhul: toetust küsitakse tegelikkusest natuke suuremale pinnale, pole põlluraamatut jne. Varem või hiljem saame pettustele jälile – meil on kohustus kontrollida tagantjärele veel 9 aastat. Kaks protsenti toetustest oleme pidanud ka tagasi küsima.  
 
Rootsis leppisid talupidajate keskliit ja makseagentuur kokku, et GPS-seadmete abil üle mõõdetud kultuuridealused pinnad deklareeritakse 2% väiksemad, et mitte eksida. 2007. aastal oli neil ainult kümme juhtumit, kus oli vaja kohapealset kontrolli teha!  
 
Mis teeb viimasel ajal rohkem muret?  
 
Kuni 80% investeeringutoetuste taotluste kohta tuleb teha järelepärimisi, kaks aastat tagasi oli see alla 5%. Riigikohtu lahend kohustab meid puudulikult vormistatud taotlusi mitte tagasi lükkama, vaid täiendavaid järelepärimisi tegema. Näiteks tuli ruudulisele paberile kirjutatud avaldus PRIA peadirektorile sisuga: palun saada mulle raha.  
 
Praeguseks on mitmed taotlejad ära õppinud selle nipi, et saadavad PRIAsse oma kontaktandmed ja rahasoovi ning siis hakkavad PRIAst tulema järelepärimised.  
 
Neile vastates saabki kokku korrektne taotlus. Rekord on 18 päringut ühe taotluse kohta. Järelepärimistele kuluva aja tõttu venib kõigile toetuse määramine.  
 
Kui 2008. aastal jõudsime taotlused hädavaevu läbi vaadata 90 tööpäevaga, siis tänavu võib minna menetlemisele 120 tööpäeva. Tegime ettepaneku seadust selliselt ka muuta.  
 
Aprillis lubasite PRIA kliendinõukojale, et kahe aasta pärast kulub taotluste läbivaatamisele kolmandik senisest ajast. Millest see tuleb, et nüüd tahate menetlemisaja kolmandiku võrra pikemaks venitada?  
 
Meie ei venita, taotlejad venitavad. Haldusmenetluse seadustikku tuleb viia sisse parandus, et menetlusse võetakse ainult korrektsed taotlused. Oleme selle ettepaneku teinud.  
 
Eeldame, et meie töö maht kasvab ligi kolm korda ning seetõttu kulub ka kontrollkäikudele rohkem aega ning lisakilomeetreid.  
 
Arvestuste järgi meie läbisõidukilomeetrid lausa kahekordistuvad, nii et sõita tuleks 250kilomeetrise tunnikiirusega. Seda olukorras, kus meie majanduskulud on pea poole väiksemad kui 2008. aastal.  
 
Palju autosid PRIA-l on?

Varem oli 67, praegu 62. Liisisime riigihankega uued Kiad, Hyundaid ja ¦kodad. Tänu sellele on remondikulud kaks korda väiksemad. Enam pole seda muret, et iga päev on kaks-kolm autot remondis. Kütusetarve on uutel autodel hoopis teine kui meie 6–7 aasta vanustel oli.  
 
Kui palju on PRIAs töötajaid? 


Hingekirjas on meid 404, neist 31 on lastega kodus. Keskuses on 230 inimest, ülejäänud maakondade teenindusbüroodes.  
  
Ãœhe aastaga saime personalivoolavuse 15,6% pealt 8 protsendi peale. Peapõhjus on rahulolu töökeskkonna ja oma tööga. Ilmselt käib sinna sisse ka palk. Voolavuse kontrolli alla saamine on ülioluline, sest seda tööd, mida PRIAs tehakse, ei õpetata üheski koolis. Seda saab õppida ainult siin ja minu hinnangul on õpiaeg kolm aastat, sest töö on sedavõrd keerukas. Neljandal aastal saab öelda, et on juba tubli ja oskaja ametnik.  
 
Mille järgi saab PRIA töötajate asjatundlikkust hinnata?

Eelmisel aastal oli meil kolm suurt Euroopa Komisjoni ja Euroopa kontrollkoja auditit. Neist ühe käigus oli meil kaks nädalat kohapeal kaheksa audiitorit, kes vaatasid üle 65 taotluse menetlemise.  
  
Käidi nelja taotleja juures, mõõdeti üle 16 põllumassiivi ja vaid ühe põllu juures tuvastati, et toetust on taotletud suuremale pinnale kui tegelikult hooldati.  
  
Audiitorid kinnitasid, et see avaldas neile muljet, ja kuigi nad olid enne kontrollinud seitset vana liikmesriiki, polnud nad Eestist paremat kohanud.  
  
Mullu kontrolliti pindalatoetusi, tänavu tulevad nad kontrollima investeeringutoetusi. Vanades liikmesriikides on nendega olnud palju probleeme, mille tõttu on vähendatud järgmiste perioodide toetusi. 
 ------------------------------------------------------------------

PRIA toetused

Tänavu jagab PRIA 5,45 miljardit krooni toetusi
• Pindalapõhisteks toetusteks 2,4 miljardit
• Investeeringutoetusteks 2,5 miljardit
• Kalandusfondi toetusteks 277 miljonit
• Riiklikeks toetusteks 45 miljonit
• Lisaks turukorraldusmeetmed

Link artiklile.
Uudised

Loe, kuidas PRIA teostab põldude seiret satelliidiga ja millised tähelepanekud klientidele edaspidi rohumaade hooldamisel kasuks tulevad.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
Hinnakataloog struktuur kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Arvamuse bänner Infokeskus