Lisatud: 18. detsember 2009

Viimati muudetud: 24. oktoober 2011

A A A
Prindi rss

Uudised

18Det2009 Mahepõllumajandus on Eestis tõusuteel

Viimase aastaga on Eestis laienenud mahetoodete sortiment, samuti on juurde tulnud mahetöötlejaid ning suurenenud on mahetoidukaupade müügikäive.

Põllumajandusministeeriumi tellimusel läbi viidud uuringust selgub, et 2008. aasta lõpuks oli Eestis 1245 mahetootjat ja mahepõllumajanduslikult majandatavat maad üle 87 tuhande hektari, mis tähendab, et 10,9% kogu Eesti põllumajandusmaast oli mahe. 2008. aastal peeti mahenõuete kohaselt 37% Eesti lammastest, 7% veistest ja ligi 3% lehmadest.

2009. aasta lõpuks on Eestis ligi 50 mahetooteid müüvat väikekauplust ja turuletti, lisaks 12 internetis toimivat kauplemissüsteemi ja müügivõrgustikku. Peale selle müüakse mahetooteid ka paljudes suurtes toidukauplustes ja apteekides.

Kodumaiste mahetoidukaupade müügikäive suurenes 2008. aastal  võrreldes 2007. aastaga ligi 50% tänu mahetöötlejate arvu suurenemisele, töödeldud mahetoodete valiku laienemisele, kauplustest müügi suurenemisele ja toodete hinnatõusule.

2009. aastal jätkus Eestis mahetoodete jaemüügivõrgu aktiivne laienemine. Üle Eesti tuli juurde spetsiaalseid ökopoode ja ka suured kaubandusketid võtsid mahetooteid oma sortimenti varasemaga võrreldes juurde. Kui arvestada ka laiemat ringi ketikauplusi ja apteeke, kust võib üksikuid kodumaiseid mahetooteid müügilt leida, siis võib see arv küündida ligikaudu 130-ni.

2009. aastal juunist novembrini müüdi Eesti kauplustes üle 400 erineva Eestis toodetud mahetoidukauba. Kodumaiste mahetoodete sortimenti lisandus aastaga üle 100 toote. Suurema osa mahetoodete sortimendist moodustasid maitse- ja -ravimtaimed (28%), kartul ja köögivili (24%) ning teraviljatooted (17%). Enim on 2009. aastal kasvanud puuvilja ja marjade ning nendest valmistatud toodete valik.

Uuringu tulemustega saab tutvuda põllumajandusministeeriumi koduleheküljel http://www.agri.ee/?id=28572

Uudised

Maapiirkonnas majandustegevuse mitmekesistamise toetusmeetme raames oli ettevõtjatel võimalus taotleda PRIA vahendusel investeeringutoetust projektidele, mis aitavad mitmekesistada maapiirkondade majandustegevust väljaspool põllumajandustootmist. Toetuse eesmärgiks on maapiirkondades eelduste loomine uute töökohtade tekkeks väljaspool põllumajandussektorit.

Kõik uudised »

Liitu meie infokirjaga!

* kohustuslikud väljad
struktuur Hinnakataloog kaart2

Põllumassiivide veebikaart

bronn-vaike Infokeskus Arvamuse bänner